Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Adwokat musi być nieskazitelny

09.08.2016, 09:37; Aktualizacja: 09.08.2016, 09:48
 • Wyślij
 • Drukuj

Jazda pod wpływem alkoholu i warunkowe umorzenie postępowania karnego jest skazą, która stanowi barierę w dostępie do zawodu adwokata - uznał NSA.

Reklama

– Popełnienie przestępstwa umyślnego przez aplikanta pozbawia go cechy nieskazitelnego charakteru – uzasadniał sędzia Andrzej Kisielewicz, sprawozdawca. – Pojęcie nieskazitelności, choć rzeczywiście ocenne, nie jest stopniowalne. Nie można być troszeczkę nieskazitelnym. Jest skaza, i to wyraźna, na charakterze aplikanta – mówił sędzia.

Nie oznacza to jednak całkowitej dyskwalifikacji w ubieganiu się o wpis na listę aplikantów adwokackich. Po zatarciu skazania aplikant może ponownie próbować.

PS/źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.