Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Adwokat musi być nieskazitelny

09.08.2016, 09:37; Aktualizacja: 09.08.2016, 09:48
 • Wyślij
 • Drukuj

Jazda pod wpływem alkoholu i warunkowe umorzenie postępowania karnego jest skazą, która stanowi barierę w dostępie do zawodu adwokata - uznał NSA.

Reklama

– Popełnienie przestępstwa umyślnego przez aplikanta pozbawia go cechy nieskazitelnego charakteru – uzasadniał sędzia Andrzej Kisielewicz, sprawozdawca. – Pojęcie nieskazitelności, choć rzeczywiście ocenne, nie jest stopniowalne. Nie można być troszeczkę nieskazitelnym. Jest skaza, i to wyraźna, na charakterze aplikanta – mówił sędzia.

Nie oznacza to jednak całkowitej dyskwalifikacji w ubieganiu się o wpis na listę aplikantów adwokackich. Po zatarciu skazania aplikant może ponownie próbować.

PS/źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.