Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Mniej dzieci w pieczy zastępczej

17.08.2016, 09:33; Aktualizacja: 17.08.2016, 09:47
 • Wyślij
 • Drukuj

O 1,1 proc. spadła liczba małoletnich w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczych. Rosną zaś wydatki gmin na współfinansowanie kosztów ich pobytu.

Reklama

W 2015 r. nastąpiło kolejne w ostatnich latach zmniejszenie liczby dzieci przebywających poza biologiczną rodziną. Z informacji Rady Ministrów na temat funkcjonowania w ubiegłym roku ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 575) wynika, że w rodzinnych oraz instytucjonalnych formach opieki przebywało 76,5 tys. małoletnich. W porównaniu do 2014 r. liczba ich podopiecznych spadła o 1,1 proc. Ten sam trend jest widoczny w przypadku dzieci umieszczanych w pieczy po raz pierwszy. W 2015 r. sądy skierowały do niej 12,6 tys. dzieci, o 0,6 tys. mniej niż w ciągu wcześniejszych 12 miesięcy.

Dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pokazują też, że ubiegły rok przyniósł jednoprocentowy spadek liczby rodzin zastępczych, i to niezależnie od tego, czy jest ona zawodowa, niezawodowa, czy spokrewniona z dzieckiem. Wzrost został odnotowany jedynie w przypadku rodzinnych domów dziecka (RDD). O ile w 2014 r. funkcjonowało ich 395, o tyle w ubiegłym roku już 488, czyli o 24 proc. więcej.

W ubiegłym roku nie nastąpił natomiast spadek liczby placówek opiekuńczo-wychowawczych. Wręcz przeciwnie: w 2015 r. przybyły 34 domy dziecka, a na koniec grudnia ubiegłego roku było ich 1046.

PS/źródło: DGP


Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Wymiar sprawiedliwości

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Porównanie sędzi do pracownicy agencji towarzyskiej jest obraźliwe, wulgarne i poniżające. Dodatkowo uderza też w autorytet wymiaru sprawiedliwości.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.