Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Aplikant radcowski zastąpi adwokata w sprawach karnych

19.08.2016, 07:51; Aktualizacja: 19.08.2016, 08:08
 • Wyślij
 • Drukuj

Aplikant radcowski będzie mógł zastępować adwokata - wspólnika w spółce adwokacko-radcowskiej, także w sprawach, w których mecenas występuje w charakterze obrońcy w postępowaniu karnym i o przestępstwa skarbowe.

Reklama

"Niezrozumiałym jest ograniczenie możliwości zastępstwa adwokata przez aplikanta radcowskiego, poprzez wyłączenie możliwości pełnienia funkcji obrońcy, w postępowaniu karnym i karnoskarbowym. Z uwagi na fakt, że radcowie prawni oraz aplikanci radcowscy, mogą nieomal bez ograniczeń występować jako obrońcy, tego rodzaju ograniczenie, wydaje się być legislacyjnym niedopatrzeniem, które zdaje się być przy tym, zupełnie nieuzasadnione" - napisali do ministra sprawiedliwości posłowie (interpelacja poselska nr 4705).

Zmianę przepisów w tym zakresie, zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

-Zasadna jest zmiana art. 77 ust. 3 prawa o adwokaturze. Kwestia ta zostanie uwzględniona przy okazji nowelizacji tej ustawy - stwierdził wiceminister.

PS/źródło: "Rzeczpospolita"

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.