Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Aplikant radcowski zastąpi adwokata w sprawach karnych

19.08.2016, 07:51; Aktualizacja: 19.08.2016, 08:08
 • Wyślij
 • Drukuj

Aplikant radcowski będzie mógł zastępować adwokata - wspólnika w spółce adwokacko-radcowskiej, także w sprawach, w których mecenas występuje w charakterze obrońcy w postępowaniu karnym i o przestępstwa skarbowe.

Reklama

"Niezrozumiałym jest ograniczenie możliwości zastępstwa adwokata przez aplikanta radcowskiego, poprzez wyłączenie możliwości pełnienia funkcji obrońcy, w postępowaniu karnym i karnoskarbowym. Z uwagi na fakt, że radcowie prawni oraz aplikanci radcowscy, mogą nieomal bez ograniczeń występować jako obrońcy, tego rodzaju ograniczenie, wydaje się być legislacyjnym niedopatrzeniem, które zdaje się być przy tym, zupełnie nieuzasadnione" - napisali do ministra sprawiedliwości posłowie (interpelacja poselska nr 4705).

Zmianę przepisów w tym zakresie, zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

-Zasadna jest zmiana art. 77 ust. 3 prawa o adwokaturze. Kwestia ta zostanie uwzględniona przy okazji nowelizacji tej ustawy - stwierdził wiceminister.

PS/źródło: "Rzeczpospolita"

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.