Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Namiot to nie budowla

25.08.2016, 09:18; Aktualizacja: 25.08.2016, 09:25
 • Wyślij
 • Drukuj

Nie można założyć, że tymczasowy obiekt budowlany jest budowlą tylko dlatego, że taką możliwość przewiduje uchwała NSA – orzekł sąd kasacyjny.

Reklama

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadziła targowisko miejskie pod własnoręcznie postawionym zadaszeniem namiotowym. Uważała, że nie będzie ono objęte podatkiem od nieruchomości, ponieważ nie jest ani budynkiem w rozumieniu prawa budowlanego (art. 3 pkt 2), ani budowlą (art. 3 pkt 3). Tymczasem tylko takie nieruchomości podlegają opodatkowaniu w myśl art. 2 ust. 1 pkt 2-3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Prezydent Poznania uznał jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby uwzględnić zadaszenia namiotowe w podstawie opodatkowania.

Ze stanowiskiem tym nie zgodził się WSA w Poznaniu. Zwrócił uwagę, że prezydent uznał hale namiotowe za budowle, nie podając żadnych przepisów prawa budowlanego, które potwierdzałyby taką kwalifikację.

Stanowisko WSA podzielił Naczelny Sąd Administracyjny. Zgodził się, że organ powinien podać przepis, z którego wynikałoby, że hala namiotowa może być uznana za budowlę.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.