Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Namiot to nie budowla

25.08.2016, 09:18; Aktualizacja: 25.08.2016, 09:25
 • Wyślij
 • Drukuj

Nie można założyć, że tymczasowy obiekt budowlany jest budowlą tylko dlatego, że taką możliwość przewiduje uchwała NSA – orzekł sąd kasacyjny.

Reklama

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadziła targowisko miejskie pod własnoręcznie postawionym zadaszeniem namiotowym. Uważała, że nie będzie ono objęte podatkiem od nieruchomości, ponieważ nie jest ani budynkiem w rozumieniu prawa budowlanego (art. 3 pkt 2), ani budowlą (art. 3 pkt 3). Tymczasem tylko takie nieruchomości podlegają opodatkowaniu w myśl art. 2 ust. 1 pkt 2-3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Prezydent Poznania uznał jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby uwzględnić zadaszenia namiotowe w podstawie opodatkowania.

Ze stanowiskiem tym nie zgodził się WSA w Poznaniu. Zwrócił uwagę, że prezydent uznał hale namiotowe za budowle, nie podając żadnych przepisów prawa budowlanego, które potwierdzałyby taką kwalifikację.

Stanowisko WSA podzielił Naczelny Sąd Administracyjny. Zgodził się, że organ powinien podać przepis, z którego wynikałoby, że hala namiotowa może być uznana za budowlę.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.