Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Sprawy z rejonów niemile widziane

30.08.2016, 09:26; Aktualizacja: 30.08.2016, 09:50
 • Wyślij
 • Drukuj

Prokuratury okręgowe i regionalne odmówiły przejęcia 4430 postępowań z prokuratur rejonowych. Centrala ma skontrolować, skąd taka różnica w ocenie ich wagi.

Reklama

Prokuratury rejonowe, które dotąd prowadziły ponad 90 proc. spraw, miały zostać odciążone przez wyższe szczeble. Z danych PK, do których dotarł DGP, nie płyną jednak optymistyczne wnioski. Prokuratury regionalne przejęły zaledwie 19,5 proc. z tych spraw, z jakimi zwróciły się do nich niższe piętra prokuratury. Lepiej było na szczeblu okręgowym: tu przejęto 51 proc. postępowań zgłoszonych przez rejony.

Nieoficjalnie można usłyszeć, że najgorzej jest z przejmowaniem spraw finansowo-skarbowych. W efekcie na najwyższy szczebel, zamiast skomplikowanych spraw gospodarczych, trafiło masę postępowań o błędy medyczne.

Rekordzistką w liczbie nieprzejętych spraw jest Prokuratura Regionalna w Katowicach. Odmówiła przejęcia 430 spraw, które chciały jej oddać niższe szczeble. Zaraz za nią plasuje się PR w Warszawie (403 sprawy) oraz Prokuratura Okręgowa w Warszawie (359). W grupie tych, które odmówiły przejęcia ponad 200 spraw, są jeszcze PR np. w Krakowie (247), Poznaniu (266), Łodzi (276) i we Wrocławiu (298).

Najlepiej operacja odciążania rejonów powiodła się na północy: prokuratura okręgowa w Gdańsku przejęła najwięcej spraw – 171. Zaraz za nią są okręgówki w Koszalinie (138) i Lublinie (126). Najmniej spraw przejęły PO Opole (1 sprawa), Bielsko-Biała (3) Ostrołęka i Jelenia Góra (po 5).

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.