Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Prawnik traci na VAT od opłat ponoszonych na rzecz klientów

31.08.2016, 09:24; Aktualizacja: 31.08.2016, 09:39
 • Wyślij
 • Drukuj

Zwrot kosztów ponoszonych na rzecz klientów jest opodatkowany, jeśli prawnik nie ma specjalnego konta.

Reklama

Prawnicy działający w imieniu i na rzecz klientów mają problemy z rozliczeniem VAT od ponoszonych za nich opłat sądowych i skarbowych. W najnowszej interpretacji Izba Skarbowa w Łodzi uzależniła sposób rozliczenia od rodzaju prowadzonej przez pełnomocnika księgowości (1061-IPTPP3.4512.193.2016.3.MJ).

Odniosła się też do kwestii doliczania VAT do wystawionych paragonów. „Paragon zawiera kwotę należną, zatem wykazane na paragonie kwoty będą kwotami brutto, tzn. będą zawierały w sobie podatek VAT" – czytamy. Oznacza to, że wnioskodawca nie może doliczyć do paragonu 23 proc. VAT. W konsekwencji tej interpretacji to prawnik ponosi ciężar ekonomiczny VAT.

PS/źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.