Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Terminu na zgłoszenie spadku się nie przywraca

05.09.2016, 09:08; Aktualizacja: 05.09.2016, 09:52
 • Wyślij
 • Drukuj

Spadkobierca, który z własnej woli nie uczestniczył w postępowaniu spadkowym i przez to nie dowiedział się w porę o nabyciu spadku, nie ma co liczyć na zwolnienie z podatku – wynika z wyroku NSA.

Reklama

Sędzia Stefan Babiarz wyjaśnił, że termin na zgłoszenie spadku zaczyna biec od daty uprawomocnienia postanowienia sądu o nabyciu spadku. – Jest to termin prawa materialnego, którego nie można przywrócić – powiedział. Dodał, że można próbować zakwestionować to, czy faktycznie ten termin zaczął biec. Wyjaśnił, że bieg terminu mógłby zostać podważony, gdyby okazało się np. że podatnik nie został zawiadomiony o rozprawie, na której zapadło postanowienie, i w związku z tym nie mógł się dowiedzieć o nabyciu spadku. – Skoro jednak zawiadomiono go o rozprawie, a on sam z własnej woli zrezygnował z udziału w niej, to termin na zgłoszenie spadku zaczął biec od daty uprawomocnienia postanowienia – powiedział sędzia Babiarz.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.