Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Aplikanci notarialni zostali na lodzie

09.09.2016, 09:20; Aktualizacja: 09.09.2016, 09:37
 • Wyślij
 • Drukuj

Nie będzie przepisu przejściowego, który pomógłby kilkunastu aplikantom po latach podejść do egzaminu zawodowego.

Reklama

Do ministra sprawiedliwości napisała grupa aplikantów, którym izby notarialne odmówiły wydania zaświadczenia o ukończeniu aplikacji z powodu niezaliczenia jednego kolokwium podczas aplikacji. Tymczasem, jak pisali, żaden z aktów prawnych nie stwierdza, że takie zaliczenie było przesłanką wydania zaświadczenia. Jego brak był podstawą odmowy dopuszczenia do egzaminu za czasów ministrów Borysa Budki i Marka Biernackiego.

Aby takie kłopoty nie przytrafiły się kolejnym rocznikom, aplikanci poprosili, by minister w rozporządzeniu uregulował konsekwencje niezdania kolokwium w trakcie aplikacji.

Minister odpowiedział jednak, że nie ma możliwości prawnego uregulowania tej sytuacji. "Zmiana miałaby charakter indywidualny, gdyż dotyczyłaby ściśle oznaczonego adresata. Nie dotyczyłaby też powtarzalnych zachowań, lecz jednorazowej sytuacji zaistniałej w 2012 r." – cytuje "RZ" odpowiedź ministra.

PS/źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.