Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Aplikanci notarialni zostali na lodzie

09.09.2016, 09:20; Aktualizacja: 09.09.2016, 09:37
 • Wyślij
 • Drukuj

Nie będzie przepisu przejściowego, który pomógłby kilkunastu aplikantom po latach podejść do egzaminu zawodowego.

Reklama

Do ministra sprawiedliwości napisała grupa aplikantów, którym izby notarialne odmówiły wydania zaświadczenia o ukończeniu aplikacji z powodu niezaliczenia jednego kolokwium podczas aplikacji. Tymczasem, jak pisali, żaden z aktów prawnych nie stwierdza, że takie zaliczenie było przesłanką wydania zaświadczenia. Jego brak był podstawą odmowy dopuszczenia do egzaminu za czasów ministrów Borysa Budki i Marka Biernackiego.

Aby takie kłopoty nie przytrafiły się kolejnym rocznikom, aplikanci poprosili, by minister w rozporządzeniu uregulował konsekwencje niezdania kolokwium w trakcie aplikacji.

Minister odpowiedział jednak, że nie ma możliwości prawnego uregulowania tej sytuacji. "Zmiana miałaby charakter indywidualny, gdyż dotyczyłaby ściśle oznaczonego adresata. Nie dotyczyłaby też powtarzalnych zachowań, lecz jednorazowej sytuacji zaistniałej w 2012 r." – cytuje "RZ" odpowiedź ministra.

PS/źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.