Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Billingi pozyskiwane przez służbę są informacją publiczną

13.09.2016, 09:26; Aktualizacja: 13.09.2016, 09:38
 • Wyślij
 • Drukuj

Informacje o tym, jak często służba sięgała po dane telekomunikacyjne (np. billingi) i dane internetowe, stanowią informację publiczną - uznał NSA.

Reklama

O dane zapytała Służbę Kontrwywiadu Wojskowego Fundacja Panoptykon. Prosiła o przedstawienie informacji za rok 2013 odnośnie m.in. pozyskiwania danych billingowych (wykaz połączeń), lokalizacji telefonu komórkowego, pozostałych sprawdzeń (m.in. wykazu sesji internetowych, ustalenia użytkownika IP).

Kontrwywiad wojskowy uznał, że dane, których domaga się fundacja, nie mają statusu informacji publicznej. Ta wniosła więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na bezczynność szefa SKW.

WSA uznał, że fundacja ma rację.

Skargę kasacyjną na wyrok wniósł szef SKW. NSA ją jednak oddalił. Potwierdził, że informacja o skali korzystania przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego z danych teleinformatycznych stanowi informację publiczną, gdyż odnosi się do władzy publicznej, jaką służba wykonuje.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.