Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Billingi pozyskiwane przez służbę są informacją publiczną

13.09.2016, 09:26; Aktualizacja: 13.09.2016, 09:38
 • Wyślij
 • Drukuj

Informacje o tym, jak często służba sięgała po dane telekomunikacyjne (np. billingi) i dane internetowe, stanowią informację publiczną - uznał NSA.

Reklama

O dane zapytała Służbę Kontrwywiadu Wojskowego Fundacja Panoptykon. Prosiła o przedstawienie informacji za rok 2013 odnośnie m.in. pozyskiwania danych billingowych (wykaz połączeń), lokalizacji telefonu komórkowego, pozostałych sprawdzeń (m.in. wykazu sesji internetowych, ustalenia użytkownika IP).

Kontrwywiad wojskowy uznał, że dane, których domaga się fundacja, nie mają statusu informacji publicznej. Ta wniosła więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na bezczynność szefa SKW.

WSA uznał, że fundacja ma rację.

Skargę kasacyjną na wyrok wniósł szef SKW. NSA ją jednak oddalił. Potwierdził, że informacja o skali korzystania przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego z danych teleinformatycznych stanowi informację publiczną, gdyż odnosi się do władzy publicznej, jaką służba wykonuje.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.