Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Nieznajomość języka nie tłumaczy zaniedbań podatnika

15.09.2016, 09:21; Aktualizacja: 15.09.2016, 09:41
 • Wyślij
 • Drukuj

Hindus, który stoi na czele spółki z o.o., musi liczyć się z tym, że fiskus będzie korespondował z nią w języku polskim. To nie przejaw dyskryminacji – orzekł NSA

Reklama

Sprawa dotyczyła polskiej spółki z o.o. reprezentowanej przez Hindusa będącego obywatelem Wielkiej Brytanii. Mężczyzna był jedynym członkiem zarządu spółki. Nie zatrudniała ona żadnych innych osób. Podpisywał więc wszelkie dokumenty, wystawiał faktury, składał deklaracje podatkowe. Nie mówił natomiast po polsku.

Spór z fiskusem dotyczył decyzji wymierzającej spółce dodatkowy VAT do zapłaty. Było to konsekwencją wystawionych przez nią pustych faktur. Fiskus wysłał decyzję na adres siedziby spółki podany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Pismo zostało uznane za doręczone w trybie zastępczym 24 września. Termin na złożenie odwołania upłynął po 14 dniach, a więc 8 października.

Tymczasem odwołanie wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu zostało złożone dopiero w lutym następnego roku.

Obcokrajowiec twierdził, że nie wiedział ani o przeprowadzonej kontroli, ani o doręczeniu decyzji wymierzającej spółce VAT do zapłaty. W tym czasie bowiem – jak tłumaczył – przebywał w Wielkiej Brytanii i nie mógł podjąć korespondencji.

Fiskus stwierdził jednak, że spółka uchybiła terminowi na wniesienie odwołania i nie spełniła warunku pozwalającego na jego przywrócenie.

Mężczyzna sięgnął wówczas po argument całkiem innej natury – stwierdził, że jest dyskryminowany. Zwrócił uwagę na to, że nie mówi przecież po polsku. Argumentował, że skoro członkiem zarządu jest obywatel Unii Europejskiej, to wszelkie pisma dla spółki, działającej bez pełnomocnika, powinny być formułowane w języku znanym osobie reprezentującej.

Przegrał jednak w sądach obu instancji. Sędzia NSA Adam Bącal wyjaśnił, że oczywistością jest, iż w Polsce mówi się po polsku, nawet jeżeli sąd I instancji w swoim wyroku nie odwołał się wprost do ustawy o języku polskim (co zarzucał mu cudzoziemiec).

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.