Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Sędzia dostanie punkty za sprawę

16.09.2016, 09:36; Aktualizacja: 16.09.2016, 10:06
 • Wyślij
 • Drukuj

Specjalny program sprawdzi liczbę postępowań prowadzonych przez sędziego w sądzie. Dzięki temu skończyłyby się niesprawiedliwe statystyki oparte tylko na liczbie postępowań.

Reklama

Pomysł podrzucają MS sami sędziowie. Podobne rozwiązania są bowiem stosowane w prawie całej Europie.

Jak informuje "RZ" program obejmowałby kilka kryteriów np. liczbę uczestników w sprawie, stan faktyczny, postępowanie dowodowe czy problemy prawne, jakie się w sprawie pojawiają. Każde kryterium byłoby punktowane, a więc i sama sprawa osiągałaby pewną liczbę punktów. Potem, kiedy przychodziłoby do oceny obciążenia, prezes sądu czy przewodniczący wydziału miałby jasną i precyzyjną informację.

PS/źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.