Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Adwokat może nie być najlepszym notariuszem

22.09.2016, 09:34; Aktualizacja: 22.09.2016, 09:39
 • Wyślij
 • Drukuj

Państwa członkowskie UE mogą zastrzec dla rejentów sporządzanie poświadczeń podpisów – twierdzi rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Maciej Szpunar w swojej najnowszej opinii.

Reklama

Rzecznik generalny TSUE zauważył w swojej opinii, że nie ma unijnej definicji zawodu adwokata, a z dyrektywy mającej na celu ułatwienie skutecznego korzystania przez prawników ze swobody świadczenia usług (77/249/EWG) wynika, że za działalność adwokacką po prostu uważa się czynności, które adwokatom powierza prawo krajowe. Po drugie, zgodnie ze wspomnianą dyrektywą państwa członkowskie UE mogą zastrzec dla wybranych zawodów prawniczych przygotowywanie dokumentów urzędowych upoważniających do zarządzania majątkiem osób zmarłych bądź dotyczących ustanawiania lub przekazywania praw do nieruchomości. Przepis ten pierwotnie przyjęto, aby uwzględnić szczególny status adwokatów brytyjskich i irlandzkich, którzy w swoich krajach wykonują takie czynności, a jednocześnie uniemożliwić członkom palestry z innych państw UE podejmowanie takiej działalności w Zjednoczonym Królestwie i Irlandii.

Tym samym zdaniem rzecznika generalnego trybunału w Luksemburgu przepisy unijne nie zabraniają władzom krajowym zastrzegania dla rejentów poświadczania autentyczności podpisów złożonych na dokumentach. Szpunar podkreślił jednocześnie, że dokonanie tego rodzaju czynności nie wymaga od czeskiego adwokata znajomości austriackiego prawa (a nawet prawa jako takiego), gdyż nie wiąże się ze sporządzaniem pism urzędowych czy udzielaniem porad prawnych. Niemniej jednak w jego ocenie zastrzeżenie sporządzania poświadczeń dla notariuszy jest proporcjonalne ze względu na ich rolę służącą ochronie ksiąg wieczystych w krajach takich jak Austria czy Polska. Trudno byłoby im kontrolować, czy zagraniczni adwokaci sporządzają oświadczenia prawidłowo.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.