Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Adwokat może nie być najlepszym notariuszem

22.09.2016, 09:34; Aktualizacja: 22.09.2016, 09:39
 • Wyślij
 • Drukuj

Państwa członkowskie UE mogą zastrzec dla rejentów sporządzanie poświadczeń podpisów – twierdzi rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Maciej Szpunar w swojej najnowszej opinii.

Reklama

Rzecznik generalny TSUE zauważył w swojej opinii, że nie ma unijnej definicji zawodu adwokata, a z dyrektywy mającej na celu ułatwienie skutecznego korzystania przez prawników ze swobody świadczenia usług (77/249/EWG) wynika, że za działalność adwokacką po prostu uważa się czynności, które adwokatom powierza prawo krajowe. Po drugie, zgodnie ze wspomnianą dyrektywą państwa członkowskie UE mogą zastrzec dla wybranych zawodów prawniczych przygotowywanie dokumentów urzędowych upoważniających do zarządzania majątkiem osób zmarłych bądź dotyczących ustanawiania lub przekazywania praw do nieruchomości. Przepis ten pierwotnie przyjęto, aby uwzględnić szczególny status adwokatów brytyjskich i irlandzkich, którzy w swoich krajach wykonują takie czynności, a jednocześnie uniemożliwić członkom palestry z innych państw UE podejmowanie takiej działalności w Zjednoczonym Królestwie i Irlandii.

Tym samym zdaniem rzecznika generalnego trybunału w Luksemburgu przepisy unijne nie zabraniają władzom krajowym zastrzegania dla rejentów poświadczania autentyczności podpisów złożonych na dokumentach. Szpunar podkreślił jednocześnie, że dokonanie tego rodzaju czynności nie wymaga od czeskiego adwokata znajomości austriackiego prawa (a nawet prawa jako takiego), gdyż nie wiąże się ze sporządzaniem pism urzędowych czy udzielaniem porad prawnych. Niemniej jednak w jego ocenie zastrzeżenie sporządzania poświadczeń dla notariuszy jest proporcjonalne ze względu na ich rolę służącą ochronie ksiąg wieczystych w krajach takich jak Austria czy Polska. Trudno byłoby im kontrolować, czy zagraniczni adwokaci sporządzają oświadczenia prawidłowo.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.