Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Przeniesieni sędziowie wygrywają przed SN

29.09.2016, 09:13; Aktualizacja: 29.09.2016, 09:36
 • Wyślij
 • Drukuj

275 decyzji ministra sprawiedliwości o przeniesieniu sędziego bez jego zgody zostało uchylonych przez Sąd Najwyższy (sygn. akt III KRS 46/12). Bo zostały wydane na podstawie przepisu niedającego się pogodzić z ustawą zasadniczą.

Reklama

Zdaniem sądu regulacji, na której opartych zostało 275 zaskarżonych decyzji, nie sposób pogodzić z szeregiem konstytucyjnych zasad. SN wskazuje m.in. na art. 180 ustawy zasadniczej, który mówi o nieprzenoszalności sędziów. Co prawda – jak zauważa sąd – ust. 5 tego przepisu wyraźnie stanowi, że zasada ta nie ma charakteru absolutnego i że w razie zmiany ustroju sądów lub zmiany granic okręgów sądowych można sędziego przenieść nawet wbrew jego woli do innego sądu lub w stan spoczynku.

SN uznaje jednak, że nie oznacza to, iż proces ten powinien się odbywać z pominięciem udziału w tej czynności organów władzy sądowniczej, a w szczególności Krajowej Rady Sądownictwa. „Jest rozwiązaniem ustrojowo wadliwym pozostawienie w gestii ministra sprawiedliwości (par excellence organu władzy wykonawczej) swobody decyzyjnej w sprawach powołania, awansowania czy przenoszenia sędziów, w tym powierzenie prawa decydowania o przeniesieniu sędziego (...)” – cytuje uzasadnienie wyroku DGP. Co więcej, SN zaznaczył, że na ocenę tego przepisu nie wpływa fakt, że sędzia ma prawo się odwołać od decyzji ministra.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.