Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Przeniesieni sędziowie wygrywają przed SN

29.09.2016, 09:13; Aktualizacja: 29.09.2016, 09:36
 • Wyślij
 • Drukuj

275 decyzji ministra sprawiedliwości o przeniesieniu sędziego bez jego zgody zostało uchylonych przez Sąd Najwyższy (sygn. akt III KRS 46/12). Bo zostały wydane na podstawie przepisu niedającego się pogodzić z ustawą zasadniczą.

Reklama

Zdaniem sądu regulacji, na której opartych zostało 275 zaskarżonych decyzji, nie sposób pogodzić z szeregiem konstytucyjnych zasad. SN wskazuje m.in. na art. 180 ustawy zasadniczej, który mówi o nieprzenoszalności sędziów. Co prawda – jak zauważa sąd – ust. 5 tego przepisu wyraźnie stanowi, że zasada ta nie ma charakteru absolutnego i że w razie zmiany ustroju sądów lub zmiany granic okręgów sądowych można sędziego przenieść nawet wbrew jego woli do innego sądu lub w stan spoczynku.

SN uznaje jednak, że nie oznacza to, iż proces ten powinien się odbywać z pominięciem udziału w tej czynności organów władzy sądowniczej, a w szczególności Krajowej Rady Sądownictwa. „Jest rozwiązaniem ustrojowo wadliwym pozostawienie w gestii ministra sprawiedliwości (par excellence organu władzy wykonawczej) swobody decyzyjnej w sprawach powołania, awansowania czy przenoszenia sędziów, w tym powierzenie prawa decydowania o przeniesieniu sędziego (...)” – cytuje uzasadnienie wyroku DGP. Co więcej, SN zaznaczył, że na ocenę tego przepisu nie wpływa fakt, że sędzia ma prawo się odwołać od decyzji ministra.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.