Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Prokuratorzy skarżą się na reformę dot. referatów

05.10.2016, 10:12; Aktualizacja: 07.10.2016, 08:02
 • Wyślij
 • Drukuj
W regionalnych dysproporcja między sprawami, o których przejęcie zwracały się prokuratury podległe, mieści się w przedziale od 0,2 proc. do 52 proc.

źródło: ShutterStockW regionalnych dysproporcja między sprawami, o których przejęcie zwracały się prokuratury podległe, mieści się w przedziale od 0,2 proc. do 52 proc.

Reforma referatów, która miała odciążyć prokuratorów nie działa - twierdzą związkowcy i piszą skargę do Bogdana Święczkowskiego.

Reklama

Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP pisze do Bogdana Święczkowskiego, prokuratora krajowego, i pyta, co się dzieje z przepisem dotyczącym obowiązkowego referatu dla wszystkich śledczych – od Prokuratury Krajowej do rejonu - informuje "Rzeczpospolita".

Zdaniem związkowców z głównego założenia reformy miały skorzystać przede wszystkim prokuratury rejonowe - tak się jednak nie stało.

„Na terenie całego kraju występują dysproporcje w obciążeniu liczbą spraw przypadających na jednego prokuratora. W 11 prokuraturach regionalnych dysproporcja ta mieści się w przedziale od 1,65 do 4,24 spraw na jednego śledczego. W okręgowych jest jeszcze większa. Średnio od 1,17 do 5,33 spraw na jednego prokuratora. W dziesięciu spośród 45 prokuratur okręgowych obciążenie przekracza cztery sprawy na jednego śledczego" – pisze Związek Zawodowy.

W regionalnych dysproporcja między sprawami, o których przejęcie zwracały się prokuratury podległe, mieści się w przedziale od 0,2 proc. do 52 proc.

Święczkowski zapewnia, że analizuje obciążenie i nie wyklucza zmian.

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.