Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Prokuratorzy skarżą się na reformę dot. referatów

05.10.2016, 10:12; Aktualizacja: 07.10.2016, 08:02
 • Wyślij
 • Drukuj
W regionalnych dysproporcja między sprawami, o których przejęcie zwracały się prokuratury podległe, mieści się w przedziale od 0,2 proc. do 52 proc.

źródło: ShutterStockW regionalnych dysproporcja między sprawami, o których przejęcie zwracały się prokuratury podległe, mieści się w przedziale od 0,2 proc. do 52 proc.

Reforma referatów, która miała odciążyć prokuratorów nie działa - twierdzą związkowcy i piszą skargę do Bogdana Święczkowskiego.

Reklama

Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP pisze do Bogdana Święczkowskiego, prokuratora krajowego, i pyta, co się dzieje z przepisem dotyczącym obowiązkowego referatu dla wszystkich śledczych – od Prokuratury Krajowej do rejonu - informuje "Rzeczpospolita".

Zdaniem związkowców z głównego założenia reformy miały skorzystać przede wszystkim prokuratury rejonowe - tak się jednak nie stało.

„Na terenie całego kraju występują dysproporcje w obciążeniu liczbą spraw przypadających na jednego prokuratora. W 11 prokuraturach regionalnych dysproporcja ta mieści się w przedziale od 1,65 do 4,24 spraw na jednego śledczego. W okręgowych jest jeszcze większa. Średnio od 1,17 do 5,33 spraw na jednego prokuratora. W dziesięciu spośród 45 prokuratur okręgowych obciążenie przekracza cztery sprawy na jednego śledczego" – pisze Związek Zawodowy.

W regionalnych dysproporcja między sprawami, o których przejęcie zwracały się prokuratury podległe, mieści się w przedziale od 0,2 proc. do 52 proc.

Święczkowski zapewnia, że analizuje obciążenie i nie wyklucza zmian.

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.