Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Walka z oszustami pożyczkowymi. Za żądanie lichwy można iść za kraty

06.10.2016, 09:56; Aktualizacja: 07.10.2016, 08:02
 • Wyślij
 • Drukuj
Część prawników ocenia projekt zaostrzenia kar dla właścicieli firm pożyczkowych ocenia sceptycznie, wskazując na słabą skuteczność takiego rozwiązania.

źródło: ShutterStockCzęść prawników ocenia projekt zaostrzenia kar dla właścicieli firm pożyczkowych ocenia sceptycznie, wskazując na słabą skuteczność takiego rozwiązania.

Za samo żądanie lichwy będzie można pójść za kraty?  Zdaniem śledczych do walki z oszustami podatkowymi nie wystarczą kary. Potrzeba definicji samej lichwy - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Reklama

Jak informuje dziennik, Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić karalność za samo żądanie nadmiernych korzyści przez firmę przy udzielaniu pożyczki. Grozić ma za to nawet do pięciu lat więzienia.

Taka praktyka może ułatwić orzekanie jak i same śledztwa. Jak informuje "Rzeczpospolita" obecnie ok. 90 proc. postępowań prokuratorskich w takich sprawach kończy się odmową lub umorzeniem śledztwa. Część prawników podchodzi jednak do tego pomysłu sceptycznie. 

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Źródło: Źródło zewnętrzne
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.