Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Walka z oszustami pożyczkowymi. Za żądanie lichwy można iść za kraty

06.10.2016, 09:56; Aktualizacja: 07.10.2016, 08:02
 • Wyślij
 • Drukuj
Część prawników ocenia projekt zaostrzenia kar dla właścicieli firm pożyczkowych ocenia sceptycznie, wskazując na słabą skuteczność takiego rozwiązania.

źródło: ShutterStockCzęść prawników ocenia projekt zaostrzenia kar dla właścicieli firm pożyczkowych ocenia sceptycznie, wskazując na słabą skuteczność takiego rozwiązania.

Za samo żądanie lichwy będzie można pójść za kraty?  Zdaniem śledczych do walki z oszustami podatkowymi nie wystarczą kary. Potrzeba definicji samej lichwy - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Reklama

Jak informuje dziennik, Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić karalność za samo żądanie nadmiernych korzyści przez firmę przy udzielaniu pożyczki. Grozić ma za to nawet do pięciu lat więzienia.

Taka praktyka może ułatwić orzekanie jak i same śledztwa. Jak informuje "Rzeczpospolita" obecnie ok. 90 proc. postępowań prokuratorskich w takich sprawach kończy się odmową lub umorzeniem śledztwa. Część prawników podchodzi jednak do tego pomysłu sceptycznie. 

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Źródło: Źródło zewnętrzne
Śledź nas na:

Polecamy

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.