Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Rząd walczy z wyłudzeniami VAT w branży budowlanej

07.10.2016, 08:20; Aktualizacja: 07.10.2016, 09:07
 • Wyślij
 • Drukuj
Podobne rozwiązanie wprowadziły już m.in. Finlandia, Irlandia, Słowacja i Rumunia.

źródło: ShutterStockPodobne rozwiązanie wprowadziły już m.in. Finlandia, Irlandia, Słowacja i Rumunia.

Ministerstwo Finansów w walki z wyłudzeniami VAT proponuje wprowadzenie od 2017 roku odwróconego obciążenia - pisze "Rzeczpospolita".

Reklama

Oszuści VAT nękają także branże budowlaną - najczęściej są to małe firmy wykonujące prace zlecone dla podwykonawców budowy, które znikają zaraz po wykonaniu zadania lub wystawieniu fikcyjnej faktury.

Nadużyciom ma zapobiec tzw. odwrócone obciążenie, które polega na tym, że w obrocie między podwykonawcami to nabywca usługi będzie naliczał podatek.

Podobne rozwiązanie wprowadziły już m.in. Finlandia, Irlandia, Słowacja i Rumunia. W Polsce nowy schemat miałby obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.