Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Rząd walczy z wyłudzeniami VAT w branży budowlanej

07.10.2016, 08:20; Aktualizacja: 07.10.2016, 09:07
 • Wyślij
 • Drukuj
Podobne rozwiązanie wprowadziły już m.in. Finlandia, Irlandia, Słowacja i Rumunia.

źródło: ShutterStockPodobne rozwiązanie wprowadziły już m.in. Finlandia, Irlandia, Słowacja i Rumunia.

Ministerstwo Finansów w walki z wyłudzeniami VAT proponuje wprowadzenie od 2017 roku odwróconego obciążenia - pisze "Rzeczpospolita".

Reklama

Oszuści VAT nękają także branże budowlaną - najczęściej są to małe firmy wykonujące prace zlecone dla podwykonawców budowy, które znikają zaraz po wykonaniu zadania lub wystawieniu fikcyjnej faktury.

Nadużyciom ma zapobiec tzw. odwrócone obciążenie, które polega na tym, że w obrocie między podwykonawcami to nabywca usługi będzie naliczał podatek.

Podobne rozwiązanie wprowadziły już m.in. Finlandia, Irlandia, Słowacja i Rumunia. W Polsce nowy schemat miałby obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.