Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Spraw przybywa, a wakatów na stanowiska sędziowskie nie obsadzają

17.10.2016, 09:13; Aktualizacja: 17.10.2016, 09:30
 • Wyślij
 • Drukuj

Wakaty czekają na wszystkich szczeblach sądów: od rejonu do apelacji. Do 200 wolnych miejsc trzeba jeszcze dodać 150 sędziów w delegacji w Ministerstwie Sprawiedliwości, co daje ponad 350 sędziów, którzy nie orzekają, a mogliby - analizuje "Rzeczpospolita".

Reklama

Resort nie uzasadnia dlaczego tak postępuje.

Sędziowie sugerują natomiast trzy powody.

Pierwszy to gromadzenie etatów w związku z przygotowywaną reformą (chodzi o przywrócenie instytucji asesora i zablokowanie etatów dla absolwentów aplikacji sędziowskiej prowadzonej przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury).

Drugi – chęć wygaszenia części etatów, bo sędziów mamy w kraju za dużo i szykuje się reforma struktury sądownictwa (zamiast trzech szczebli sądów mają być dwa).

I trzeci – minister sprawiedliwości czeka na zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa (wygaszenie kadencji obecnej i powołanie nowej), która będąc bardziej przychylna władzy wykonawczej, poprze kandydatów ministra.

Bez względu na prawdziwy powód sprawa zaczyna robić się poważna, bowiem co roku w sądach przybywa blisko pół miliona spraw. Dlatego niewystarczająca liczba sędziów może spowodować przewlekłość postępowań.

PS/źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.