Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Spraw przybywa, a wakatów na stanowiska sędziowskie nie obsadzają

17.10.2016, 09:13; Aktualizacja: 17.10.2016, 09:30
 • Wyślij
 • Drukuj

Wakaty czekają na wszystkich szczeblach sądów: od rejonu do apelacji. Do 200 wolnych miejsc trzeba jeszcze dodać 150 sędziów w delegacji w Ministerstwie Sprawiedliwości, co daje ponad 350 sędziów, którzy nie orzekają, a mogliby - analizuje "Rzeczpospolita".

Reklama

Resort nie uzasadnia dlaczego tak postępuje.

Sędziowie sugerują natomiast trzy powody.

Pierwszy to gromadzenie etatów w związku z przygotowywaną reformą (chodzi o przywrócenie instytucji asesora i zablokowanie etatów dla absolwentów aplikacji sędziowskiej prowadzonej przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury).

Drugi – chęć wygaszenia części etatów, bo sędziów mamy w kraju za dużo i szykuje się reforma struktury sądownictwa (zamiast trzech szczebli sądów mają być dwa).

I trzeci – minister sprawiedliwości czeka na zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa (wygaszenie kadencji obecnej i powołanie nowej), która będąc bardziej przychylna władzy wykonawczej, poprze kandydatów ministra.

Bez względu na prawdziwy powód sprawa zaczyna robić się poważna, bowiem co roku w sądach przybywa blisko pół miliona spraw. Dlatego niewystarczająca liczba sędziów może spowodować przewlekłość postępowań.

PS/źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.