Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Nazwisko kontrolera biletów nie jest informacją publiczną

18.10.2016, 07:29; Aktualizacja: 18.10.2016, 07:53
 • Wyślij
 • Drukuj

Osoba sprawdzająca uprawnienia do przejazdów środkami komunikacji miejskiej nie pełni funkcji publicznych, więc jej dane osobowe nie podlegają udostępnieniu obywatelom – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjnej w Warszawie.

Reklama

Powództwo do sądu złożył pasażer stołecznej komunikacji. Mężczyzna domagał się od dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM) udostępnienia informacji publicznej w zakresie imienia i nazwiska kontrolera biletów posługującego się identyfikatorem o określonym numerze. Urzędnik w drodze decyzji administracyjnej odmówił podania danych.

Ponownie rozpatrując sprawę dyrektor ZTM utrzymał w mocy swoją pierwotną decyzję. W efekcie mężczyzna wniósł skargę do WSA w Warszawie.

Sąd orzekł, że kontroler biletów w środkach komunikacji miejskiej nie jest osobą pełniącą funkcję publiczną. Dokonywana przez niego kontrola nie jest działaniem o charakterze decyzyjnym czy też kształtującym czyjąś sytuację prawną. W efekcie jego imię i nazwisko nie stanowią informacji publicznej.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.