Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Kłopotliwa pomoc prawna

19.10.2016, 09:15; Aktualizacja: 19.10.2016, 09:27
 • Wyślij
 • Drukuj

Lokalne władze alarmują, że mają problem z zaplanowaniem w swoich budżetach przyszłorocznej edycji nieodpłatnej pomocy prawnej. Do tej pory nie wiedzą bowiem, ile pieniędzy na ten cel dostaną od rządu.

Reklama

W projekcie przyszłorocznego budżetu na funkcjonowanie programu darmowej pomocy prawnej państwo zabezpieczyło niemal 100 mln zł (z czego część ma wrócić do niego w postaci VAT). Ale samorządowcy nie wiedzą, jaką konkretnie kwotę otrzymają z tych środków. W efekcie mogą mieć problemy z powierzeniem prowadzenia części punktów organizacjom pozarządowym. Zgodnie z przepisami powinni zrobić to do 30 listopada.

To niejedyny problem powiatów, które są odpowiedzialne za realizację rządowego programu. Otóż pieniądze na pomoc prawną należy zapisać w przyszłorocznych budżetach. Jak wyjaśniają władze Krakowa, chodzi o kwestię formalnego zabezpieczenia i przekazania środków na to zadanie w formie dotacji.

Sytuację dodatkowo komplikuje zapowiedź zmian w programie.

Ministerstwo do tej pory nie poinformowało powiatów, na jakich zasadach – dotychczasowych czy nowych – będzie funkcjonować program w 2017 r.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.