Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Kłopotliwa pomoc prawna

19.10.2016, 09:15; Aktualizacja: 19.10.2016, 09:27
 • Wyślij
 • Drukuj

Lokalne władze alarmują, że mają problem z zaplanowaniem w swoich budżetach przyszłorocznej edycji nieodpłatnej pomocy prawnej. Do tej pory nie wiedzą bowiem, ile pieniędzy na ten cel dostaną od rządu.

Reklama

W projekcie przyszłorocznego budżetu na funkcjonowanie programu darmowej pomocy prawnej państwo zabezpieczyło niemal 100 mln zł (z czego część ma wrócić do niego w postaci VAT). Ale samorządowcy nie wiedzą, jaką konkretnie kwotę otrzymają z tych środków. W efekcie mogą mieć problemy z powierzeniem prowadzenia części punktów organizacjom pozarządowym. Zgodnie z przepisami powinni zrobić to do 30 listopada.

To niejedyny problem powiatów, które są odpowiedzialne za realizację rządowego programu. Otóż pieniądze na pomoc prawną należy zapisać w przyszłorocznych budżetach. Jak wyjaśniają władze Krakowa, chodzi o kwestię formalnego zabezpieczenia i przekazania środków na to zadanie w formie dotacji.

Sytuację dodatkowo komplikuje zapowiedź zmian w programie.

Ministerstwo do tej pory nie poinformowało powiatów, na jakich zasadach – dotychczasowych czy nowych – będzie funkcjonować program w 2017 r.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.