Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Różne spółki z tą samą nazwą

27.10.2016, 09:43; Aktualizacja: 27.10.2016, 09:47
 • Wyślij
 • Drukuj

Sąd rejestrowy nie może odmówić wnioskodawcy wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego tylko dlatego, że figuruje już tam podmiot o identycznej nazwie - uznał Sąd Okręgowy w Łodzi.

Reklama

SO uznał, że sam fakt, iż inna spółka o takiej samej nazwie już została zarejestrowana, nie jest wystarczającą przyczyną uniemożliwiającą posługiwanie się nią przez inną spółkę. Aby to ocenić, należy bowiem najpierw zbadać dodatkowe elementy, takie jak np. terytorium działania oraz przedmiot działalności tych podmiotów.

Sąd wskazał również, że błędnie w tej sprawie zastosowano art. 5 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 153 ze zm.), zgodnie z którym czynem nieuczciwej konkurencji jest takie oznaczenie przedsiębiorstwa, które może wprowadzić klientów w błąd co do jego tożsamości, przez używanie m.in. nazwy do oznaczenia innego przedsiębiorstwa. Jak bowiem zauważył, aby móc się powoływać na ochronę przewidzianą w tym przepisie, „niezbędne jest zaistnienie przedsiębiorcy na rynku, a nie samo jego zarejestrowanie”.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.