Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Nieostrożny pełnomocnik zapłaci za swojego klienta

31.10.2016, 09:35; Aktualizacja: 31.10.2016, 09:46
 • Wyślij
 • Drukuj

Biuro rachunkowe, które zarejestruje nową firmę, a następnie pomyli się w rozliczeniach VAT, może stracić nawet pół miliona złotych - donosi DGP.

Reklama

Wątpliwości budzi treść projektowanego art. 96 ust. 4b–4c ustawy o VAT. Chodzi o przepis, zgodnie z którym doradcy podatkowi i inni pełnomocnicy odpowiedzą solidarnie z podatnikiem (któremu pomogli zarejestrować się na VAT) za jego zaległości podatkowe powstałe w ciągu pierwszych sześciu miesięcy działalności.

Taka odpowiedzialność nie może przekroczyć kwoty pół miliona złotych, ale to nadal o wiele więcej niż wynosi standardowa, minimalna kwota ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej doradców podatkowych (60 tys. zł) - informuje gazeta. Wprowadzono też zmianę do ordynacji podatkowej (art. 117c), która doprecyzowuje, że taka solidarna odpowiedzialność obejmuje cały majątek pełnomocnika.

Nie odpowie on solidarnie za zaległy podatek, jeśli „powstanie zaległości podatkowych nie wiązało się z uczestnictwem podmiotu dokonującego sprzedaży w nierzetelnym rozliczaniu podatku w celu odniesienia korzyści majątkowej” (art. 96 ust. 4c projektu nowelizacji). W uzasadnieniu do projektu Ministerstwo Finansów tłumaczy zmiany chęcią „ograniczenia rejestrowania tzw. słupów przez pełnomocników”. DGP zauważa jednak, że lektura projektu może prowadzić do innych wniosków.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.