Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Przez zakaz handlu później dostaniemy przesyłki

02.11.2016, 09:32; Aktualizacja: 02.11.2016, 09:50
 • Wyślij
 • Drukuj

Pracodawcy RP postulują wyłączenie sektora pocztowego z projektowanych ograniczeń dotyczących handlowania w niedzielę. W przeciwnym razie przesyłki będą opóźnione – alarmują.

Reklama

Obywatelski projekt w sprawie zakazu sprzedaży w niedzielę ma bowiem obejmować nie tylko sklepy, ale też np. centra logistyczne, magazynowe i dystrybucyjne. W ostatni dzień weekendu zabronione będzie wykonywanie tzw. innych czynności sprzedażowych, w tym np. sortowanie, klasyfikowanie oraz pakowanie towarów. A to oznacza problemy dla branży pocztowej i kurierskiej. Wszelkie przesyłki wymagają bowiem obsługi logistycznej (magazynowej i transportowej). Sama usługa pocztowa może nie dotyczyć dóbr objętych zakazem handlu (przesyłką może być zwykły list, a nie np. towar zakupiony w sklepie internetowym) ale firmy, które ją oferują, nie są w stanie ich rozróżnić, przede wszystkim ze względu na tajemnicę korespondencji. Dodatkowo projekt przewiduje, że wykonywanie wspomnianych czynności sprzedażowych ma być zakazane od godziny 6.00 w niedzielę do 6.00 w poniedziałek. Tymczasem przesyłki są sortowane w godzinach nocnych (najczęściej w przedziale 2.00–3.00), po to aby można było je doręczyć lub odebrać w ciągu dnia (to globalna praktyka). Po zmianach nie byłoby to możliwe w poniedziałki.

Zdaniem Pracodawców RP takie propozycje doprowadzą do naruszenia terminowości usług pocztowych. Dla firm z branży wiąże się to z ryzykiem poniesienia kar administracyjnych nakładanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.