Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Nowa akcyza może być niezgodna z prawem UE

07.11.2016, 09:09; Aktualizacja: 07.11.2016, 09:22
 • Wyślij
 • Drukuj

Projektowane zasady opodatkowania aut powielają stare rozwiązania, które Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował już w 2007 r. – ostrzega DGP.

Reklama

Głośny ostatnio projekt zmian w akcyzie od samochodów osobowych zakłada zróżnicowanie stawek tego podatku zależnie od pojemności silnika i roku produkcji pojazdu. Najniższą akcyzą objęte byłyby auta nowe z małymi silnikami (poniżej 1,2 litra), a najwyższą – pojazdy wyprodukowane przed 2004 r. z motorami o pojemności większej niż 4 litry.

Zmiany mogą jednak w ogóle nie zostać wprowadzone, ponieważ – jak przekonuje w rozmowie z DGP Jerzy Martini, doradca podatkowy i partner w Martini i Wspólnicy – są one niezgodne z przepisami unijnymi. Wtóruje mu Szymon Parulski, doradca podatkowy i partner w Parulski i Wspólnicy. – Komisja Europejska patrzy na podatki systemowo. Nie spodoba jej się to, że akcyza w zaproponowanym kształcie będzie blokowała import samochodów z innych krajów Unii – cytuje eksperta gazeta.

Jeśli Polska zdecyduje się na wprowadzenie zmian, jest niemal pewne, że zakwestionuje je Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. – Koncepcyjnie jest to bowiem rozwiązanie analogiczne do tego, które unijny trybunał zakwestionował prawie 10 lat temu w wyroku w sprawie Brzeziński (sygn. akt C-313/05) – przyznaje Jerzy Martini.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.