Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Koniec z dziedziczeniem mieszkań komunalnych

10.11.2016, 08:47; Aktualizacja: 10.11.2016, 09:25
 • Wyślij
 • Drukuj

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce zreformować najem lokali komunalnych i skończyć z przechodzeniem tych mieszkań z pokolenia na pokolenie - donosi "Rzeczpospolita".

Reklama

MIiB ma już gotowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów. Proponuje w nim, by umowy najmu lokali w zasobie komunalnym były zawierane na czas oznaczony, tj. na pięć lat. Po upływie tego okresu gmina będzie sprawdzić, czy sytuacja najemcy poprawiła się czy nie. W tym celu główny lokator będzie składał m.in. deklarację o swoich dochodach oraz o dochodach domowników. Dokładne kryteria najmu gminy ustalą same w uchwałach.

Jeżeli okaże się, że dochód przekracza dopuszczalny limit, gmina nie zawrze z najemcą kolejnej umowy najmu i będzie się on musiał wyprowadzić z lokalu komunalnego.

Projekt zrywa też z prawem do wstępowania w stosunek najmu. Przewiduje, że po śmierci lokatora umowa najmu będzie wygasała.

PS/źródło: "RZ"

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.