Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Będzie centralna baza wolnych miejsc w rodzinnej pieczy zastępczej

23.11.2016, 09:40; Aktualizacja: 23.11.2016, 09:48
 • Wyślij
 • Drukuj

Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, zapowiada stworzenie ogólnopolskiego rejestru pieczy zastępczej. Dzięki temu więcej dzieci będzie mogło trafiać w przyszłości do rodzin, a nie placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Reklama

Baza ma być narzędziem pomocnym dla sędziów, którzy wydają orzeczenia kierujące dzieci do określonej formy pieczy zastępczej. Obecnie praktyka postępowania w takich sprawach jest różna. Niektórzy sędziowie współpracują z powiatami i przed decyzją sprawdzają w tym właściwym ze względu na pochodzenie dziecka, czy dysponuje wolnymi miejscami. Jeśli nie, zwykle nikt już nie sprawdza, jak wygląda ich dostępność w sąsiednich powiatach (czasem samorządy same wymieniają się między sobą informacjami w tym zakresie). W konsekwencji prowadzi to do tego, że dziecko trafia do placówki opiekuńczo-wychowawczej, mimo że w skali całego kraju jest ok. tysiąca wolnych miejsc w rodzinach zastępczych.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.