Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Dobro dziecka jest ważniejsze niż litera prawa

28.11.2016, 09:20; Aktualizacja: 28.11.2016, 09:34
 • Wyślij
 • Drukuj

Nawet jeżeli kandydat na rodzica zastępczego nie spełnia wszystkich wymogów ustawowych, nie należy z automatu oddalać jego wniosku. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Reklama

Sprawa dotyczyła ustanowienia rodziny zastępczej dla małoletniej Sandry F. Związek matki dziewczynki – Marty K. – z ojcem Sandry rozpadł się wkrótce po jej narodzinach. Kobieta wyszła za mąż za Marcina P. Małżeństwo wychowywało Sandrę oraz wspólne dziecko. Niestety matka dziewczynki zmarła. Opiekę nad swoją córką i Sandrą przejął Marcin P.

Mężczyzna zaczął starania o uzyskanie statusu rodziny zastępczej dla pasierbicy. Mimo pozytywnych opinii kuratora, miejscowego ośrodka pomocy społecznej oraz wyraźnie wykazywanej więzi pomiędzy dziewczynką i ojczymem rozpoznający wniosek sąd rejonowy oddalił go. Problemem okazały się ściśle określone warunki, jakie powinien spełniać kandydat na rodzica zastępczego. Okazało się, że Marcin P. w stosunku do dzieci ze swojego pierwszego małżeństwa miał ograniczoną władzę rodzicielską oraz problemy z płaceniem alimentów. W efekcie nie spełniał wymogów wskazanych w art. 42 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Sprawa trafiła do SN, a ten ostatecznie ustanowił Marcina P. rodziną zastępczą dla małoletniej Sandry.

W jego ocenie sposób sprawowania dotychczasowej opieki dawał rękojmię dalszego jej sprawowania w prawidłowy sposób.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.