Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Pytanie prawne do SN musi mieć określoną formę

29.11.2016, 09:46; Aktualizacja: 29.11.2016, 10:11
 • Wyślij
 • Drukuj

Sąd Najwyższy zaznaczył, że powinno ono przybrać formę postanowienia, a sąd pytający powinien je sformułować na rozprawie.

Reklama

W rozpoznawanej sprawie SN odmówił udzielenia odpowiedzi, mimo że nie kwestionował istnienia problemu prawnego. Kłopot w tym, że sąd pytający – jak się okazało w toku postępowania – naruszył procedurę.

Pytanie prawne powinno przybrać formę postanowienia – sąd pytający powinien je sformułować na rozprawie, a następnie odroczyć rozstrzygnięcie sprawy - zaznaczył.

Tymczasem sąd pytający przekazał SN odpis z protokołu posiedzenia, wskazując w nim, że zamierza przedstawić problem prawny, ale szczegółowe pytanie sformułuje na posiedzeniu niejawnym. SN wskazał, że już samo opracowanie pytania na posiedzeniu niejawnym jest nieprawidłowe, a naruszenie procedury pogłębia jeszcze brak formalnego postanowienia sądu w tej sprawie.

PS/źródło: SN

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.