Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Podarowanie ekspozycji jest objęte VAT

30.11.2016, 09:51; Aktualizacja: 30.11.2016, 09:55
 • Wyślij
 • Drukuj

Nieodpłatne przekazanie wystawy na rzecz muzeum nie jest zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Transakcja ta nie jest zatem wyłączona z opodatkowania – orzekł WSA w Warszawie.

Reklama

Sprawa dotyczyła prywatnego stowarzyszenia, które miało status organizacji pożytku publicznego. Jego celem statutowym było utrwalanie pamięci o historii i losach narodu żydowskiego.

Stowarzyszenie zainicjowało też budowę i było współzałożycielem muzeum, w którym odpłatnie udostępniano eksponaty promujące m.in. kulturę żydowską. Zobowiązało się również do stworzenia dużej wystawy, która miała być następnie przekazana muzeum w drodze darowizny.

Stowarzyszenie twierdziło, że wystawa jest zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i dlatego jej przekazanie na rzecz muzeum będzie neutralne podatkowo ( art. 6 pkt 1 tej ustawy).

Zarazem jednak chciało odliczać VAT z faktur zakupowych. Uważało bowiem, że zachodzi bezpośredni związek pomiędzy wydatkami na stworzenie wystawy a czynnościami opodatkowanymi, które świadczyło później muzeum.

Innego zdania był dyrektor izby skarbowej, które poprał następnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Zgodził się z fiskusem, że aby uznać wystawę za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, należałoby używać jej do prowadzonej działalności gospodarczej. Tymczasem stowarzyszenie wskazało, że nie wykorzystywało jej do prowadzenia działalności gospodarczej – orzekł sąd.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.