Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: W paczkomacie już nie odbierzemy leków

01.12.2016, 09:20; Aktualizacja: 01.12.2016, 09:25
 • Wyślij
 • Drukuj

Zgodnie z decyzją głównego inspektora farmaceutycznego apteki internetowe nie mogą wysyłać produktów leczniczych do paczkomatów. Nie zapewniają one bowiem odpowiednich warunków do przechowywania tego typu preparatów - donosi DGP.

Reklama

Wystarczy wpisać do wyszukiwarki internetowej hasło: „apteka paczkomaty”, by przekonać się, że setki firm sprzedających produkty lecznicze oferuje tę opcję dostawy. Zdaniem GIF jest to niezgodne z prawem. Podtrzymał on w tym zakresie wcześniejszą decyzję Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego z Łodzi, który uznał, że dostarczanie leków do paczkomatów narusza wymagania obrotu produktami leczniczymi mogące skutkować zagrożeniem życia dla pacjentów.

„Paczkomaty są metalowymi skrzynkami montowanymi na zewnątrz budynków. Z doświadczenia wynika, że temperatura panująca wewnątrz paczkomatu jest ściśle uzależniona od panujących w danym okresie warunków pogodowych, zimą może spadać poniżej 0 st. C, a latem może wzrastać powyżej 30 st. C. Zmiany temperatur uzależnione są od pory roku i wahania są bardzo duże, a produkty lecznicze oczekują w paczkomatach na odbiór przez osobę zamawiającą do 72 godzin, co przy niskich bądź wysokich temperaturach stwarza zagrożenia zmiany jakości produktu leczniczego, utraty jego właściwości i co najmniej zagrożenie utraty zdrowia przez pacjentów spożywających takie leki” – można przeczytać w uzasadnieniu decyzji GIF.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.