Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Mec. Dubois: W sprawie Józefa Piniora sąd oparł się naciskowi prokuratury

02.12.2016, 09:40; Aktualizacja: 02.12.2016, 11:17
 • Wyślij
 • Drukuj

- Sąd stwierdził bardzo wyraźnie, że w jego ocenie zachodzą poważne wątpliwości co do winy umyślnej Józefa Piniora - mówi " Gazecie Wyborczej" adwokat legendy "Solidarności" mec. Jacek Dubois.

Reklama

W czwartek CBA zatrzymało Józefa Piniora. Prokuratura zarzuca mu przyjęcie dwóch łapówek w wysokości 6 i 40 tys. zł.

Poznański sąd nie zdecydował się jednak zastosować wobec niego tymczasowego aresztowania, ani żadnych innych środków zapobiegawczych.

Adwokat Piniora Jacek Dubois powiedział gazecie, że decyzję sądu należy odbierać w ten sposób, że "prokuraturze nie udała się próba nacisku na niezależny sąd, jaką była jej emocjonalna konferencja w czwartek rano, podczas której prokurator Baczyński z jednej strony mówił o moim kliencie, że jest bohaterem, a z drugiej o rzekomych dowodach jego winy. To sytuacja absolutnie podważająca zasady bezstronności wymiaru sprawiedliwości. Na szczęście sąd nie dał się na to nabrać i dokonał samodzielnej i merytorycznej oceny wniosku o tymczasowe aresztowanie."

Prokuratura zapowiedziała, że złoży zażalenie na to postanowienie.

PS/źródło: "GW"

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.