Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Wycieki danych powoli stają się normą

24.09.2015, 13:21; Aktualizacja: 24.09.2015, 13:22
 • Wyślij
 • Drukuj

Z roku na rok rośnie liczba przypadków naruszeń ochrony danych w kancelariach prawnych. Najczęściej przydarza się to wielkim firmom prawniczym – pokazuje badanie amerykańskiego samorządu prawniczego 2015 Legal Technology Survey.

Reklama

Jeszcze trzy lata temu zaledwie 9 proc. kancelarii zatrudniających ponad 500 prawników w odpowiedzi na pytanie, czy w przeciągu ostatniego roku miały do czynienia z wyciekiem swoich danych, odpowiadała twierdząco. Jak wynika z opublikowanego właśnie 2015 Legal Technology Survey, dorocznego badania opracowywanego przez ośrodek technologiczny American Bar Association (wzięło w nim udział 880 adwokatów), w ubiegłym roku spotkało to już niemal co czwartą wielką firmę. Największy wzrost (z 10 proc. do 23 proc.) dotyczy kancelarii, w których pracuje od 100 do 500 prawników.

Jednak zdecydowana większość ankietowanych adwokatów zatrudnionych w wielkich firmach zapewnia, że odnotowane wycieki danych nie miały większych konsekwencji dla prowadzonej przez nich działalności. Tylko co dwudziesta kancelaria przyznała, że w związku z naruszeniem została zmuszona poinformować o zdarzeniu swoich klientów, zaś w przypadku 3 proc. – luki w ochronie danych klientów skończyły się na udostępnieniu ich osobom trzecim.

Sondaż ABA pokazuje też, że 80 proc. ankietowanych prawników z wielkich kancelarii nie wie, czy ich pracodawca posiada ubezpieczenie od cyberryzyka, a trzech na pięciu nie wie, czy w ich firmie przeprowadzona została kompleksowa ocena stanu bezpieczeństwa.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.