Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Wycieki danych powoli stają się normą

24.09.2015, 13:21; Aktualizacja: 24.09.2015, 13:22
 • Wyślij
 • Drukuj

Z roku na rok rośnie liczba przypadków naruszeń ochrony danych w kancelariach prawnych. Najczęściej przydarza się to wielkim firmom prawniczym – pokazuje badanie amerykańskiego samorządu prawniczego 2015 Legal Technology Survey.

Reklama

Jeszcze trzy lata temu zaledwie 9 proc. kancelarii zatrudniających ponad 500 prawników w odpowiedzi na pytanie, czy w przeciągu ostatniego roku miały do czynienia z wyciekiem swoich danych, odpowiadała twierdząco. Jak wynika z opublikowanego właśnie 2015 Legal Technology Survey, dorocznego badania opracowywanego przez ośrodek technologiczny American Bar Association (wzięło w nim udział 880 adwokatów), w ubiegłym roku spotkało to już niemal co czwartą wielką firmę. Największy wzrost (z 10 proc. do 23 proc.) dotyczy kancelarii, w których pracuje od 100 do 500 prawników.

Jednak zdecydowana większość ankietowanych adwokatów zatrudnionych w wielkich firmach zapewnia, że odnotowane wycieki danych nie miały większych konsekwencji dla prowadzonej przez nich działalności. Tylko co dwudziesta kancelaria przyznała, że w związku z naruszeniem została zmuszona poinformować o zdarzeniu swoich klientów, zaś w przypadku 3 proc. – luki w ochronie danych klientów skończyły się na udostępnieniu ich osobom trzecim.

Sondaż ABA pokazuje też, że 80 proc. ankietowanych prawników z wielkich kancelarii nie wie, czy ich pracodawca posiada ubezpieczenie od cyberryzyka, a trzech na pięciu nie wie, czy w ich firmie przeprowadzona została kompleksowa ocena stanu bezpieczeństwa.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.