Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prawie wszyscy prawnicy uważają, że przed nimi jeszcze ciężkie czasy, ale większość planuje dalej rozwijać swoją praktykę

09.05.2016, 14:08; Aktualizacja: 09.05.2016, 15:23

To ogólny wniosek z tegorocznej edycji raportu na temat nastrojów i trendów na rynku usług prawniczych, który opracowała firma LexisNexis.

Reklama

Jej researcherzy przeprowadzili wywiady z 122 właścicielami kancelarii zatrudniającymi nie więcej niż 20 prawników oraz 108 klientami. Aż 95 proc. tych pierwszych zgadza się ze stwierdzeniem, że firmy prawnicze czekają jeszcze trudne czasy (z czego 60 proc. jest tego stanowczo pewna). O ile zeszłoroczny raport po raz pierwszy od 2013 r. odnotował wzrost optymizmu na rynku usług prawnych, o tyle w tym roku zauważalny jest pod tym względem spadek. Zaledwie 14 proc. prawników bardzo pozytywnie spogląda dziś na to, co czeka ich kancelarię w ciągu najbliższych lat, podczas gdy rok temu podobne odczucia miała jedna czwarta ankietowanych. W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrósł natomiast odsetek tych, którzy dosyć optymistycznie myślą o swojej zawodowej przyszłości, ale także tych, którzy mają dokładnie odwrotne wrażenia (13 proc., czyli o 4 proc. więcej niż rok temu).


Pozostało jeszcze 65% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.