Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prawie wszyscy prawnicy uważają, że przed nimi jeszcze ciężkie czasy, ale większość planuje dalej rozwijać swoją praktykę

09.05.2016, 14:08; Aktualizacja: 09.05.2016, 15:23

To ogólny wniosek z tegorocznej edycji raportu na temat nastrojów i trendów na rynku usług prawniczych, który opracowała firma LexisNexis.

Reklama

Jej researcherzy przeprowadzili wywiady z 122 właścicielami kancelarii zatrudniającymi nie więcej niż 20 prawników oraz 108 klientami. Aż 95 proc. tych pierwszych zgadza się ze stwierdzeniem, że firmy prawnicze czekają jeszcze trudne czasy (z czego 60 proc. jest tego stanowczo pewna). O ile zeszłoroczny raport po raz pierwszy od 2013 r. odnotował wzrost optymizmu na rynku usług prawnych, o tyle w tym roku zauważalny jest pod tym względem spadek. Zaledwie 14 proc. prawników bardzo pozytywnie spogląda dziś na to, co czeka ich kancelarię w ciągu najbliższych lat, podczas gdy rok temu podobne odczucia miała jedna czwarta ankietowanych. W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrósł natomiast odsetek tych, którzy dosyć optymistycznie myślą o swojej zawodowej przyszłości, ale także tych, którzy mają dokładnie odwrotne wrażenia (13 proc., czyli o 4 proc. więcej niż rok temu).


Pozostało jeszcze 65% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.