Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Kancelaria Wierzbicki Adwokaci i Radcowie Prawni reprezentuje towarzystwo ubezpieczeń w postępowaniu upadłościowym

11.05.2016, 15:42; Aktualizacja: 11.05.2016, 16:20
 • Wyślij
 • Drukuj

Kancelaria reprezentuje towarzystwo ubezpieczeń w postępowaniu upadłościowym jednej ze spółek budowlanych, która wykonywała szereg umów o roboty budowlane zawartych z publicznymi zamawiającymi w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych.

Reklama

W ramach tego postępowania sąd I instancji uwzględnił złożony przez kancelarię sprzeciw od listy wierzytelności sporządzonej przez syndyka, który odmówił uwzględnienia wierzytelności towarzystwa ubezpieczeń z tytułu wypłat na podstawie gwarancji ubezpieczeniowych wystawionych w oparciu o "ramową" umowę zlecenia udzielenia gwarancji (tzw. umowę o udzielenie linii gwarancyjnej), z uwagi na fakt, że zostały one dokonane już po ogłoszeniu upadłości. Ponadto syndyk nie uznał wierzytelności warunkowych towarzystwa ubezpieczeń z tytułu ewentualnych roszczeń regresowych dotyczących potencjalnych wypłat na podstawie gwarancji ubezpieczeniowych, których termin ważności jeszcze nie upłynął.

Sąd upadłościowy zgodził się z argumentacją prezentowaną w toku postępowania przez kancelarię, iż umowa "ramowa" zlecenia udzielania gwarancji nie jest umową zlecenia, do której mógłby mieć zastosowanie art. 102 prawa upadłościowego i naprawczego. Ponadto uznał, że – wbrew stanowisku syndyka – nie wygasło zabezpieczenie zgłoszonych wierzytelności w postaci hipotek. Tym samym reprezentowane przez kancelarię towarzystwo ubezpieczeń uzyskało wpis na listę wierzytelności na kwotę około 11 mln zł.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.