Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Kancelaria Wierzbicki Adwokaci i Radcowie Prawni reprezentuje towarzystwo ubezpieczeń w postępowaniu upadłościowym

11.05.2016, 15:42; Aktualizacja: 11.05.2016, 16:20
 • Wyślij
 • Drukuj

Kancelaria reprezentuje towarzystwo ubezpieczeń w postępowaniu upadłościowym jednej ze spółek budowlanych, która wykonywała szereg umów o roboty budowlane zawartych z publicznymi zamawiającymi w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych.

Reklama

W ramach tego postępowania sąd I instancji uwzględnił złożony przez kancelarię sprzeciw od listy wierzytelności sporządzonej przez syndyka, który odmówił uwzględnienia wierzytelności towarzystwa ubezpieczeń z tytułu wypłat na podstawie gwarancji ubezpieczeniowych wystawionych w oparciu o "ramową" umowę zlecenia udzielenia gwarancji (tzw. umowę o udzielenie linii gwarancyjnej), z uwagi na fakt, że zostały one dokonane już po ogłoszeniu upadłości. Ponadto syndyk nie uznał wierzytelności warunkowych towarzystwa ubezpieczeń z tytułu ewentualnych roszczeń regresowych dotyczących potencjalnych wypłat na podstawie gwarancji ubezpieczeniowych, których termin ważności jeszcze nie upłynął.

Sąd upadłościowy zgodził się z argumentacją prezentowaną w toku postępowania przez kancelarię, iż umowa "ramowa" zlecenia udzielania gwarancji nie jest umową zlecenia, do której mógłby mieć zastosowanie art. 102 prawa upadłościowego i naprawczego. Ponadto uznał, że – wbrew stanowisku syndyka – nie wygasło zabezpieczenie zgłoszonych wierzytelności w postaci hipotek. Tym samym reprezentowane przez kancelarię towarzystwo ubezpieczeń uzyskało wpis na listę wierzytelności na kwotę około 11 mln zł.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.