Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Kancelaria Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy wygrywa w sądzie z Bankiem Millennium

06.06.2016, 12:55; Aktualizacja: 06.06.2016, 13:47
 • Wyślij
 • Drukuj

Kredytobiorcy reprezentowani przez kancelarię prawomocnie wygrali proces z Bankiem Millennium w sprawie zwrotu środków pobieranych przez bank tytułem składki na tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Reklama

W niniejszej sprawie kredytobiorcy (małżeństwo) zawarli z Bankiem Millennium umowę o kredyt hipoteczny. W umowie znalazło się postanowienie, zgodnie z którym kredytobiorca powinien co trzy lata opłacać składkę na ubezpieczenie kredytu z niskim wkładem własnym.

Umowa wskazywała jednak, że ubezpieczonym jest jedynie bank, a kredytobiorcy żadna ochrona ubezpieczeniowa z tego tytułu nie przysługuje.

Kredytobiorca zakwestionował opisaną powyżej opłatę przed sądem i  zarzucając, że stanowi ona klauzulę niedozwoloną, zażądał zwrotu pobranych składek UNWW. Konsument prawomocnie wygrał spór (wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa w Warszawie z 7 kwietnia 2014 r., sygn. akt: I C 2565/13, utrzymany w mocy wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie Wydział, V Ca 2187/14), jednak po wyroku sądu pierwszej instancji bank pobrał kolejną składkę.

W związku z powyższym kredytobiorcy wnieśli kolejne powództwo z żądaniem zwrotu następnej składki UNWW. Bank podnosił, że całą sprawę należy traktować niezależnie od wcześniejszego rozstrzygnięcia, a w związku z tym ponownie badać, czy sporne postanowienie umowy jest rzeczywiście niedozwolone. Kredytobiorcy – reprezentowani przez kancelarię Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy – twierdzili, że wcześniejsze wyroki mają znaczenie prejudycjalne dla stosowania niedozwolonej klauzuli, również do kolejnych składek i że w związku z tym sprawę należy rozstrzygnąć bez ponownego badania zarzutów podnoszonych przez bank.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa zasądził od Banku Millennium S.A. na rzecz kredytobiorców kwotę pobraną przez bank na poczet ubezpieczenia niskiego wkładu własnego (sygnatura akt I C 11/15). Wyrok ten stał się prawomocny po oddaleniu apelacji Banku Millennium ( orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 6 maja 2016 r., V Ca 2508/15).

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.