Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Kancelaria Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy wygrywa w sądzie z Bankiem Millennium

06.06.2016, 12:55; Aktualizacja: 06.06.2016, 13:47
 • Wyślij
 • Drukuj

Kredytobiorcy reprezentowani przez kancelarię prawomocnie wygrali proces z Bankiem Millennium w sprawie zwrotu środków pobieranych przez bank tytułem składki na tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Reklama

W niniejszej sprawie kredytobiorcy (małżeństwo) zawarli z Bankiem Millennium umowę o kredyt hipoteczny. W umowie znalazło się postanowienie, zgodnie z którym kredytobiorca powinien co trzy lata opłacać składkę na ubezpieczenie kredytu z niskim wkładem własnym.

Umowa wskazywała jednak, że ubezpieczonym jest jedynie bank, a kredytobiorcy żadna ochrona ubezpieczeniowa z tego tytułu nie przysługuje.

Kredytobiorca zakwestionował opisaną powyżej opłatę przed sądem i  zarzucając, że stanowi ona klauzulę niedozwoloną, zażądał zwrotu pobranych składek UNWW. Konsument prawomocnie wygrał spór (wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa w Warszawie z 7 kwietnia 2014 r., sygn. akt: I C 2565/13, utrzymany w mocy wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie Wydział, V Ca 2187/14), jednak po wyroku sądu pierwszej instancji bank pobrał kolejną składkę.

W związku z powyższym kredytobiorcy wnieśli kolejne powództwo z żądaniem zwrotu następnej składki UNWW. Bank podnosił, że całą sprawę należy traktować niezależnie od wcześniejszego rozstrzygnięcia, a w związku z tym ponownie badać, czy sporne postanowienie umowy jest rzeczywiście niedozwolone. Kredytobiorcy – reprezentowani przez kancelarię Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy – twierdzili, że wcześniejsze wyroki mają znaczenie prejudycjalne dla stosowania niedozwolonej klauzuli, również do kolejnych składek i że w związku z tym sprawę należy rozstrzygnąć bez ponownego badania zarzutów podnoszonych przez bank.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa zasądził od Banku Millennium S.A. na rzecz kredytobiorców kwotę pobraną przez bank na poczet ubezpieczenia niskiego wkładu własnego (sygnatura akt I C 11/15). Wyrok ten stał się prawomocny po oddaleniu apelacji Banku Millennium ( orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 6 maja 2016 r., V Ca 2508/15).

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.