Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Kancelaria Zimmerman i Wspólnicy miała swój udział w orzeczeniu TK ws. prawa upadłościowego

09.06.2016, 11:12; Aktualizacja: 09.06.2016, 11:33
 • Wyślij
 • Drukuj

Orzeczenie TK zapadło w sprawie, w której Kancelaria Zimmerman i Wspólnicy reprezentuje dłużnika, który zakwestionował postanowienie o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości.

Reklama

8 czerwca Trybunał Konstytucyjny orzekał o niezgodności z konstytucją art. 54 ust. 1 prawo upadłościowe i naprawcze, w zakresie w jakim przepis ten wyłącza prawo do wniesienia przez dłużnika, niebędącego wnioskodawcą, zażalenia na postanowienie sądu o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości z powodu tzw. ubóstwa masy upadłości (sygn. akt P 62/14).

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, wskazany powyżej przepis narusza konstytucyjną zasadę prawa do sądu i związaną z nią zasadę dwuinstancyjności postępowania.

Orzeczenie TK zapadło w sprawie, w której Kancelaria Zimmerman i Wspólnicy reprezentuje dłużnika, który zakwestionował postanowienie o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości. W zażaleniu prawnicy kancelarii podnieśli niekonstytucyjność art. 54 ust. 1 prawa upadłościowego i naprawczego. Ich wątpliwości co do zgodności z konstytucją tego przepisu podzielił Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie i w związku z tym wystąpił ze stosownym pytaniem prawnym do TK.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.