Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Kancelaria Zimmerman i Wspólnicy miała swój udział w orzeczeniu TK ws. prawa upadłościowego

09.06.2016, 11:12; Aktualizacja: 09.06.2016, 11:33
 • Wyślij
 • Drukuj

Orzeczenie TK zapadło w sprawie, w której Kancelaria Zimmerman i Wspólnicy reprezentuje dłużnika, który zakwestionował postanowienie o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości.

Reklama

8 czerwca Trybunał Konstytucyjny orzekał o niezgodności z konstytucją art. 54 ust. 1 prawo upadłościowe i naprawcze, w zakresie w jakim przepis ten wyłącza prawo do wniesienia przez dłużnika, niebędącego wnioskodawcą, zażalenia na postanowienie sądu o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości z powodu tzw. ubóstwa masy upadłości (sygn. akt P 62/14).

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, wskazany powyżej przepis narusza konstytucyjną zasadę prawa do sądu i związaną z nią zasadę dwuinstancyjności postępowania.

Orzeczenie TK zapadło w sprawie, w której Kancelaria Zimmerman i Wspólnicy reprezentuje dłużnika, który zakwestionował postanowienie o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości. W zażaleniu prawnicy kancelarii podnieśli niekonstytucyjność art. 54 ust. 1 prawa upadłościowego i naprawczego. Ich wątpliwości co do zgodności z konstytucją tego przepisu podzielił Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie i w związku z tym wystąpił ze stosownym pytaniem prawnym do TK.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.