Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Kochański Zięba i Partnerzy wygrywa sprawę przed ETPC

21.06.2016, 10:12; Aktualizacja: 21.06.2016, 10:26
 • Wyślij
 • Drukuj

Europejski Trybunał Praw Człowieka uwzględnił skargę złożoną w imieniu dziennikarza tygodnika Auto Świat Krzysztofa Koniuszewskiego przeciwko Polsce.

Reklama

W 2006 roku Krzysztof Koniuszewski na łamach Auto Świat opublikował pięć artykułów dotyczących jakości paliwa na stacjach paliwowych w Polsce. Artykuły zostały sporządzone na podstawie oficjalnego raportu Urzędu Ochrony Konkurencji Konsumentów, który został załączony do artykułów. Raport obejmował badanie oleju napędowego i benzyny. Wśród stacji benzynowych, z których pobrane próbki nie spełniały norm jakościowych paliwa, wskazana została również stacja benzynowa oskarżyciela prywatnego. Jak wynikało z raportu, stwierdzono na niej dobrą jakość oleju napędowego i złą jakość benzyny. Właściciel stacji oskarżył autora artykułu o zniesławienie.

Tobiasz Szychowski

Tobiasz Szychowski

źródło: Materiały Prasowe

Dziennikarz motoryzacyjny Krzysztof Koniuszewski, został prawomocnie skazany przez polskie sądy za przestępstwo zniesławienia.

ETPC, podzielając argumentację podniesioną w skardze, uznał, że skazanie redaktora Koniuszewskiego stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii,przewidzianego w art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności i przyznał skarżącemu zadośćuczynienie.

Konrad Orlik

Konrad Orlik

źródło: Materiały Prasowe

ETPC podkreślił, że artykuły zostały przygotowane w uzasadnionym celu społecznym i przysłużyły się debacie publicznej na temat nieuczciwych praktyk prowadzonych przez stacje benzynowe. Trybunał podkreślił, że dziennikarz musi mieć prawo do publikowania i komentowania oficjalnych danych podawanych przez instytucje państwowe, które ma prawo uważać za rzetelne i prawdziwe. W ocenie ETPC sankcje nałożone na autora przez polskie sądy karne, stanowiły ograniczenie wolności prasy w sprawach o istotnym publicznym znaczeniu.

Dziennikarza reprezentowali adwokat Tobiasz Szychowski i adwokat Konrad Orlik z firmy prawniczej Kochański Zięba i Partnerzy.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.