Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Kancelaria Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy wygrała sprawę przed TK

04.07.2016, 10:18; Aktualizacja: 04.07.2016, 10:26
 • Wyślij
 • Drukuj

Sprawa dotyczyła kosztów w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Reklama

Kancelaria złożyła skargę konstytucyjną w imieniu FSO S.A. w związku z postępowaniem egzekucyjnym wszczętym wobec spółki z tytułu zaległości w podatku dochodowym od osób prawnych. W toku tego powstępowanie zostały naliczone koszty egzekucyjne w wysokości ok. 35 mln zł.

Postępowanie restrukturyzacyjne FSO S.A. zostało zakończone porozumieniem z wierzycielami i spłatą zadłużenia oraz stwierdzeniem wygaśnięcia zaległości podatkowych spółki wraz z należnymi odsetkami. Naczelnik Urzędu Skarbowego zobowiązał się jednocześnie do umorzenia kosztów egzekucyjnych w ramach działań restrukturyzacyjnych. Jednakże w sprawie pojawiły się istotne wątpliwości natury konstytucyjnej.

28 czerwca TK orzekł, że art. 64 par. 1 pkt 4 oraz art. 64 par. 6 i art. 64 par. 8 ustawy z 17 czerwca 1996 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie w jakim nie określają maksymalnej wysokości opłaty za dokonane czynności egzekucyjne oraz w zakresie w jakim nie przewidują możliwości obniżenia opłaty w razie umorzenia postępowania z uwagi na dobrowolną zapłatę egzekwowanej należności są niezgodne z wynikającą z art. 2 w związku z art. 64 ust. 1 i art. 84 konstytucji.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.