Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Kancelaria Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy wygrała sprawę przed TK

04.07.2016, 10:18; Aktualizacja: 04.07.2016, 10:26
 • Wyślij
 • Drukuj

Sprawa dotyczyła kosztów w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Reklama

Kancelaria złożyła skargę konstytucyjną w imieniu FSO S.A. w związku z postępowaniem egzekucyjnym wszczętym wobec spółki z tytułu zaległości w podatku dochodowym od osób prawnych. W toku tego powstępowanie zostały naliczone koszty egzekucyjne w wysokości ok. 35 mln zł.

Postępowanie restrukturyzacyjne FSO S.A. zostało zakończone porozumieniem z wierzycielami i spłatą zadłużenia oraz stwierdzeniem wygaśnięcia zaległości podatkowych spółki wraz z należnymi odsetkami. Naczelnik Urzędu Skarbowego zobowiązał się jednocześnie do umorzenia kosztów egzekucyjnych w ramach działań restrukturyzacyjnych. Jednakże w sprawie pojawiły się istotne wątpliwości natury konstytucyjnej.

28 czerwca TK orzekł, że art. 64 par. 1 pkt 4 oraz art. 64 par. 6 i art. 64 par. 8 ustawy z 17 czerwca 1996 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie w jakim nie określają maksymalnej wysokości opłaty za dokonane czynności egzekucyjne oraz w zakresie w jakim nie przewidują możliwości obniżenia opłaty w razie umorzenia postępowania z uwagi na dobrowolną zapłatę egzekwowanej należności są niezgodne z wynikającą z art. 2 w związku z art. 64 ust. 1 i art. 84 konstytucji.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Wymiar sprawiedliwości

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Porównanie sędzi do pracownicy agencji towarzyskiej jest obraźliwe, wulgarne i poniżające. Dodatkowo uderza też w autorytet wymiaru sprawiedliwości.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.