Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DZP wygrywa sprawę dotyczącą refundacji leków

17.10.2016, 13:02; Aktualizacja: 17.10.2016, 13:33
 • Wyślij
 • Drukuj

W swoim wyroku NSA zastosował prokonstytucyjną wykładnię ustawy refundacyjnej i tym samym przełamał swoją dotychczasową linię orzeczniczą w tego typu sprawach.

Reklama

Przygotowana przez DZP argumentacja dotycząca bezpośredniego stosowania konstytucji i konieczności jej uwzględnienia przy interpretacji art. 39 ustawy refundacyjnej została zaakceptowana przez NSA. Sąd przychylił się do argumentacji przygotowanej przez prawników z praktyki Life Sciences: Martę Balcerowską (associate), Szymona Łajszczaka, (associate), Annę Hlebicką – Józefowicz, (associate), i Sabinę Sztabę, (associate). Podnosili oni, że zastosowanie literalnej wykładni przepisów ustawy refundacyjnej doprowadza do absurdalnej sytuacji, gdy lek dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej, przez odmowę jego refundacji jest w praktyce niedostępny dla pacjentów ubiegających się o sfinansowanie nim terapii.

Dotychczas pacjenci cierpiący na rzadko występujące choroby, starający się o dostęp do leków wykorzystywanych w ich leczeniu (tzw. leków sierocych), natrafiali na trudności związane z możliwością wykorzystania procedury importu docelowego, pozwalającego na sprowadzenie niedostępnych w kraju leków na potrzeby indywidualne. Z kolei bez zastosowania takiej procedury, cena leków na ogół wielokrotnie przewyższa możliwości finansowe chorych.

- Sąd wskazał, że mimo, iż przepisy ustawy refundacyjnej oraz prawa farmaceutycznego, których dotyczyła sprawa są wzajemnie sprzeczne, zastosowanie prokonstytucyjnej ich wykładni (uwzględniającej konieczność zapewnienia każdemu prawa do ochrony zdrowia i nakładającej na władze publiczne obowiązek zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej i otoczenia szczególną opieką dzieci) sprawia, że możliwa jest refundacja leków posiadających europejskie zezwolenie na dopuszczenie do obrotu, ale w praktyce niedostępnych w Polsce – komentuje Marta Balcerowska, radca prawny, pełnomocnik klienta w tej sprawie.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.