Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Jest zarys zaskarżenia do TK obron dla radców prawnych

06.03.2015, 14:26; Aktualizacja: 06.03.2015, 15:21
 • Wyślij
 • Drukuj

Przepisy dopuszczające radców prawnych do prowadzenia spraw karnych pozbawiają palestrę możliwości kontroli nad należytym wypełnianiem roli obrońcy.

Reklama

To jeden z głównych argumentów wymienionych w projekcie zakresu skargi do Trybunału Konstytucyjnego znowelizowanego art. 82 kodeksu postępowania karnego, który przyznaje członkom samorządu radcowskiego możliwość występowania w charakterze obrońców. Nad dokumentem na zlecenie NRA pracują adwokaci Jerzy Majewski i dr Michał Synoradzki, a opinię do projektu sporządził dr hab. Ryszard Piotrowski z UW.

W przedstawionym zarysie skargi NRA stwierdza, że art. 82 k.p.k. oraz przepisy znowelizowanej ustawy o radcach prawnych są niezgodne z art. 17 ust. 1 konstytucji w zakresie, w jakim uniemożliwiają one samorządowi adwokackiemu sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem funkcji obrońcy przez radców prawnych, a także uderzają w zasady rzetelności działania instytucji publicznych i poszanowania tradycji systemu prawnego. Adwokatura uważa też, że kwestionowane przepisy rozszerzają zakres pojęcia "obrońcy" w sposób sprzeczny z z art. 42 ust. 2 konstytucji. Stanowi on, iż każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania.

Palestra podważa też konstytucyjność regulacji, która zezwala radcom pozostającym w stosunku pracy na wykonywania zawodu w sprawach innych niż obrony karne (art. 8 ust. 6 ustawy o radcach prawnych). W jej ocenie takie podwójne standardy obowiązujące w grupach o tych samych uprawnieniach stoją w sprzeczności z konstytucyjną zasadą równego traktowania.

Zastrzeżenia NRA co do zgodności z zasadą rzetelnej legislacji budzi ponadto tryb uchwalenia nowelizacji k.p.k. i pozostałych ustaw. Autorzy projektu skargi dowodzą, że ich przyjęcie odbyło się to bez dochowania trybu wymaganego do ich uchwalenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.