Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Jest zarys zaskarżenia do TK obron dla radców prawnych

06.03.2015, 14:26; Aktualizacja: 06.03.2015, 15:21
 • Wyślij
 • Drukuj

Przepisy dopuszczające radców prawnych do prowadzenia spraw karnych pozbawiają palestrę możliwości kontroli nad należytym wypełnianiem roli obrońcy.

Reklama

To jeden z głównych argumentów wymienionych w projekcie zakresu skargi do Trybunału Konstytucyjnego znowelizowanego art. 82 kodeksu postępowania karnego, który przyznaje członkom samorządu radcowskiego możliwość występowania w charakterze obrońców. Nad dokumentem na zlecenie NRA pracują adwokaci Jerzy Majewski i dr Michał Synoradzki, a opinię do projektu sporządził dr hab. Ryszard Piotrowski z UW.

W przedstawionym zarysie skargi NRA stwierdza, że art. 82 k.p.k. oraz przepisy znowelizowanej ustawy o radcach prawnych są niezgodne z art. 17 ust. 1 konstytucji w zakresie, w jakim uniemożliwiają one samorządowi adwokackiemu sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem funkcji obrońcy przez radców prawnych, a także uderzają w zasady rzetelności działania instytucji publicznych i poszanowania tradycji systemu prawnego. Adwokatura uważa też, że kwestionowane przepisy rozszerzają zakres pojęcia "obrońcy" w sposób sprzeczny z z art. 42 ust. 2 konstytucji. Stanowi on, iż każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania.

Palestra podważa też konstytucyjność regulacji, która zezwala radcom pozostającym w stosunku pracy na wykonywania zawodu w sprawach innych niż obrony karne (art. 8 ust. 6 ustawy o radcach prawnych). W jej ocenie takie podwójne standardy obowiązujące w grupach o tych samych uprawnieniach stoją w sprzeczności z konstytucyjną zasadą równego traktowania.

Zastrzeżenia NRA co do zgodności z zasadą rzetelnej legislacji budzi ponadto tryb uchwalenia nowelizacji k.p.k. i pozostałych ustaw. Autorzy projektu skargi dowodzą, że ich przyjęcie odbyło się to bez dochowania trybu wymaganego do ich uchwalenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.