Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Trybunał odrzucił wniosek NRA dot. limitu wydatków na urzędówki

04.05.2015, 12:38; Aktualizacja: 05.05.2015, 09:57

Trybunał Konstytucyjny odmówił nadania dalszego biegu wnioskowi NRA o zbadanie konstytucyjności przepisu, który określa maksymalny pułap wydatków budżetowych na pokrycie kosztów pomocy prawnej z urzędu.

Reklama

Zgodnie z art. 52 nowelizacji kodeksu postępowania karnego budżet przeznaczony na pokrycie kosztów obrony na żądanie ma wynieść 200 mln zł. Zdaniem samorządu adwokackiego kwestia wydatków budżetowych, zwłaszcza w perspektywie 10-letniej, nie powinna być regulowana w ustawie zmieniającej k.p.k., ale jedynie w ustawie budżetowej. NRA dowodziła także, że wprowadzanie limitów wydatków jest sprzeczne z prawem do obrony, a także budzi wątpliwości z punktu widzenia art. 2 konstytucji (zasada sprawiedliwości społecznej) oraz art. 219 ust. 1 (Sejm uchwala budżet państwa na rok budżetowy w formie ustawy budżetowej).


Pozostało jeszcze 14% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.