Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Trybunał odrzucił wniosek NRA dot. limitu wydatków na urzędówki

04.05.2015, 12:38; Aktualizacja: 05.05.2015, 09:57

Trybunał Konstytucyjny odmówił nadania dalszego biegu wnioskowi NRA o zbadanie konstytucyjności przepisu, który określa maksymalny pułap wydatków budżetowych na pokrycie kosztów pomocy prawnej z urzędu.

Reklama

Zgodnie z art. 52 nowelizacji kodeksu postępowania karnego budżet przeznaczony na pokrycie kosztów obrony na żądanie ma wynieść 200 mln zł. Zdaniem samorządu adwokackiego kwestia wydatków budżetowych, zwłaszcza w perspektywie 10-letniej, nie powinna być regulowana w ustawie zmieniającej k.p.k., ale jedynie w ustawie budżetowej. NRA dowodziła także, że wprowadzanie limitów wydatków jest sprzeczne z prawem do obrony, a także budzi wątpliwości z punktu widzenia art. 2 konstytucji (zasada sprawiedliwości społecznej) oraz art. 219 ust. 1 (Sejm uchwala budżet państwa na rok budżetowy w formie ustawy budżetowej).


Pozostało jeszcze 14% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.