Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Opłata od zażalenia przy kosztach adwokackich z urzędu

13.05.2015, 07:26; Aktualizacja: 13.05.2015, 07:34

Od kilku lat w k.p.c. funkcjonuje przepis dający adwokatowi z urzędu prawo do zaskarżania orzeczenia w zakresie przyznania mu kosztów reprezentacji. Niestety, w ślad za nim nie zmieniono ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Skutkiem czego nie bardzo wiadomo, czy i jakiej opłacie podlega to zażalenie - pisze adw. Andrzej Nogal.

Reklama

Nowelą do kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 18 kwietnia 2014r., adwokaci uzyskali prawo do skarżenia kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, na mocy znowelizowanego art. 394 par. 1ust.9 k.p.c. Wcześniej orzecznictwo Sądu Najwyższego także przyznawało pełnomocnikom z urzędy takie prawo, w ramach uprawnienia do reprezentowania strony w toczącym się postępowaniu cywilnym. Niemniej jednak ustawodawca zapragnął tę kwestię jednoznacznie przesądzić i stąd właśnie zmiana tego artykułu. Jednak, jak często bywa w polskim ustawodawstwie, okazało się, że dobre chęci prawodawcy obracają się przeciw beneficjentom zmian, w myśl reguły „chcieliśmy dobrze, wyszło, jak zwykle”. Dokonując zmiany k.p.c. pozostawiono bowiem bez zmian ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.


Pozostało jeszcze 75% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Spór wokół TK

  Budżet TK czeka na zaopiniowanie

  Budżet TK czeka na zaopiniowanie

  Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

 • Komornicy

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Asesorzy nie chcą być statywami

  Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

 • Wybory

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  KRRP to nie jest związek zawodowy

  Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

 • Gry

  Nowelizacyjny hazard

  Nowelizacyjny hazard

  Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.