Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Opłata od zażalenia przy kosztach adwokackich z urzędu

13.05.2015, 07:26; Aktualizacja: 13.05.2015, 07:34

Od kilku lat w k.p.c. funkcjonuje przepis dający adwokatowi z urzędu prawo do zaskarżania orzeczenia w zakresie przyznania mu kosztów reprezentacji. Niestety, w ślad za nim nie zmieniono ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Skutkiem czego nie bardzo wiadomo, czy i jakiej opłacie podlega to zażalenie - pisze adw. Andrzej Nogal.

Reklama

Nowelą do kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 18 kwietnia 2014r., adwokaci uzyskali prawo do skarżenia kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, na mocy znowelizowanego art. 394 par. 1ust.9 k.p.c. Wcześniej orzecznictwo Sądu Najwyższego także przyznawało pełnomocnikom z urzędy takie prawo, w ramach uprawnienia do reprezentowania strony w toczącym się postępowaniu cywilnym. Niemniej jednak ustawodawca zapragnął tę kwestię jednoznacznie przesądzić i stąd właśnie zmiana tego artykułu. Jednak, jak często bywa w polskim ustawodawstwie, okazało się, że dobre chęci prawodawcy obracają się przeciw beneficjentom zmian, w myśl reguły „chcieliśmy dobrze, wyszło, jak zwykle”. Dokonując zmiany k.p.c. pozostawiono bowiem bez zmian ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.


Pozostało jeszcze 75% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.