Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Korpus obrońców publicznych to pomysł na podział adwokatury

07.07.2015, 09:15; Aktualizacja: 07.07.2015, 09:31

Powołanie korpusu obrońców publicznych złożonego z adwokatów i radców prawnych prowadzić będzie błyskawicznie do jego autonomizacji i chęci stworzenia nowego zawodu prawniczego. Nie są to bynajmniej gołosłowne obawy. W ten sposób dawno temu powstał zawód radcy prawnego, a kilka lat temu członka Prokuratorii Generalnej - pisze adw. Andrzej Nogal. 

Reklama

Z uwagą przeczytałem artykuł „Adwokatów pomysł na 300 mln złotych” dotyczący koncepcji powołania korpusu obrońców publicznych, który z jednej strony ma zdjąć z ogółu adwokatów i radców prawnych ciężar reprezentacji z urzędu, a z drugiej zapewnić chętnym „funkcjonariuszom” biur obrońców publicznych wysokie zarobki. Ale już na pierwszy rzut oka widać, że arytmetyka nie jest mocną stroną autorów takiej koncepcji.

Pomysłodawcy pragną bowiem sfinansować korpus z kwoty 300 mln zł, którą w przyszłym i kolejnych latach ma zamiar wydawać Skarb Państwa na pomoc prawną dla niezamożnych. Przypomnę, że chodzi tu o sumę środków wynikającą z: dotychczasowych nakładów na pomoc prawną z urzędu (100mln), dodatkowych środków na sfinansowanie od lipca obron z urzędu dla każdego w sprawach karnych (drugie 100 mln) i 100 mln zł na realizację tzw. ustawy pakamerowej. Za te pieniądze chcieliby sfinansować 3 tys. etatów obrońców z urzędu, czyli po 100 tys. zł na każdego, a 8 tys. zł miesięcznie. Kuszą tak wysokimi zarobkami, zupełnie jak niedawno przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, którzy roztaczali świetlane wizje adwokatów opłacanych po 60 zł za godzinę. Tymczasem te 8 tys. zł miesięcznie to będzie kwota brutto: od niej trzeba odjąć podatek VAT (23 proc.), opłacić ZUS, wynajem lokalu na kancelarię i pozostałe koszty. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie chociażby małej kancelarii bez aplikanta, czy sekretarki. A to jest koszt minimum 2,5 tys. zł. Od tego co zostanie zapłacić należy podatek dochodowy. Ile zostanie? Śmiem przypuszczać, że w granicach pensji minimalnej. A i to przy założeniu, że całość pieniędzy trafi do członków korpusu. Doświadczenie życiowe wskazuje jednak, że część tych pieniędzy pochłoną koszty aparatu administracyjnego, niezbędnego do obsługi, kontroli i sowitego opłacania kierownictwa korpusu.


Pozostało jeszcze 54% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.