Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Obrońca bez dystansu szybciej popełni błąd

30.07.2015, 09:26; Aktualizacja: 30.07.2015, 09:30

Adw. Radosław Baszuk: Obrońca nie może i nie powinien oczekiwać od klienta, że ten przedstawi mu prawdziwą wersję zdarzeń. Ma jednak prawo oczekiwać, że nie zostanie z rozmysłem wprowadzony w błąd co do istotnych dla rozstrzygnięcia faktów.

Reklama

Ewa Maria Radlińska: Niespełna tydzień temu Sąd Najwyższy oddalił kasację Katarzyny Waśniewskiej skazanej za zabicie swojej córki. Po wyjściu z sali rozpraw obrońca kobiety powiedział: „Na pewno nie satysfakcjonuje mnie to rozstrzygnięcie. To nie była moja wersja o mechanizmie śmierci Magdy. To była wersja, którą pani oskarżona przedstawiła. Ja tylko staram się forsować ją w tym postępowaniu.” Powiało dystansem….

Adw. Radosław Baszuk: Jednak będę wstrzemięźliwy w próbach analizowania i oceny przytoczonej wypowiedzi, zakładając nawet na potrzeby naszej rozmowy, zgodność cytatu z rzeczywistą wypowiedzią obrońcy. Nie znam jej kontekstu. Nie wiem, czy stanowi wypowiedź pełną, czy jedynie fragment wyjęty z większej całości. Mogę się tylko domyślać, że udzielona została zapewne zaraz po rozstrzygnięciu Sądu Najwyższego, bezpośrednio pod jego wpływem, zapewne w związku z treścią ustnego uzasadnienia i przedstawioną w nim argumentacją. Spróbujmy zatem opisać ten niewątpliwie ciekawy temat, zamiast personalizować go.


Pozostało jeszcze 77% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.