Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Obrońca bez dystansu szybciej popełni błąd

30.07.2015, 09:26; Aktualizacja: 30.07.2015, 09:30

Adw. Radosław Baszuk: Obrońca nie może i nie powinien oczekiwać od klienta, że ten przedstawi mu prawdziwą wersję zdarzeń. Ma jednak prawo oczekiwać, że nie zostanie z rozmysłem wprowadzony w błąd co do istotnych dla rozstrzygnięcia faktów.

Reklama

Ewa Maria Radlińska: Niespełna tydzień temu Sąd Najwyższy oddalił kasację Katarzyny Waśniewskiej skazanej za zabicie swojej córki. Po wyjściu z sali rozpraw obrońca kobiety powiedział: „Na pewno nie satysfakcjonuje mnie to rozstrzygnięcie. To nie była moja wersja o mechanizmie śmierci Magdy. To była wersja, którą pani oskarżona przedstawiła. Ja tylko staram się forsować ją w tym postępowaniu.” Powiało dystansem….

Adw. Radosław Baszuk: Jednak będę wstrzemięźliwy w próbach analizowania i oceny przytoczonej wypowiedzi, zakładając nawet na potrzeby naszej rozmowy, zgodność cytatu z rzeczywistą wypowiedzią obrońcy. Nie znam jej kontekstu. Nie wiem, czy stanowi wypowiedź pełną, czy jedynie fragment wyjęty z większej całości. Mogę się tylko domyślać, że udzielona została zapewne zaraz po rozstrzygnięciu Sądu Najwyższego, bezpośrednio pod jego wpływem, zapewne w związku z treścią ustnego uzasadnienia i przedstawioną w nim argumentacją. Spróbujmy zatem opisać ten niewątpliwie ciekawy temat, zamiast personalizować go.


Pozostało jeszcze 77% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.