Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nie potrzebujemy już więcej wolontariatu

28.10.2015, 05:39

Dzisiejszym problemem nie jest niedostępność pomocy prawnej, ale wciąż niezwykle płytki rynek usług prawnych. Zarówno młodzi, jak i doświadczeni adwokaci mają dziś trudności, aby znaleźć popyt na ich usługi. Problem ten będzie tym bardziej poważny, im dłużej sama adwokatura wysyłać będzie komunikat, że pomoc prawna dostępna jest praktycznie w każdym momencie na zasadzie nieodpłatnego wolontariatu - pisze adw. Łukasz Chojniak, rzecznik dyscyplinarny ORA w Warszawie.

Reklama

W zgiełku kampanii parlamentarnej przeszła niezauważona istotna dla środowiska adwokackiego wiadomość. Na stronach internetowych Naczelnej Rady Adwokackiej i Kancelarii Prezydenta RP ukazała się informacja, że 21 października 2015 r. podpisane zostało pomiędzy tymi podmiotami porozumienie o współpracy na rzecz propagowania idei nieodpłatnej pomocy prawnej oraz szukania odpowiednich rozwiązań legislacyjnych w tym zakresie.

Nie znamy dokładnej treści tego porozumienia, ale zarówno NRA jak i Kancelaria Prezydenta RP informują, że Biuro Interwencyjne Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP popiera działania wolontaryjne, jako formę kształcenia i pomocy prawnej osobom najuboższym, świadczoną w ramach działania NRA. Z kolei Naczelna Rada Adwokacka będzie upowszechniać informacje o możliwości odbycia wolontariatu wśród adwokatów i aplikantów adwokackich.


Pozostało jeszcze 75% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.