Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Brak zaufania do władz samorządu blokuje reformy

Ewa Szadkowska06.11.2015, 00:00; Aktualizacja: 06.11.2015, 10:25
 • Wyślij
 • Drukuj

Łukasz Chojniak: Adwokaci nie mogą mieć poczucia, że coś się dzieje za ich plecami. To tworzy złą atmosferę.

Reklama


(…)

DGP: Jak to odwrócić?

Łukasz Chojniak, adwokat: Trzeba umożliwić adwokatom patrzenie władzom izby na ręce. Tak właśnie rodzi się zaufanie. Adwokaci mają prawo mówić „sprawdzam”, mogą żądać dokumentów, rachunków i bilansów, a samorząd nie ma prawa odmówić im dostępu do takiej informacji. Trzeba postawić na transparentność i upubliczniać wszelkie informacje dotyczące funkcjonowania samorządu, zarówno te dotyczące finansów, jak i te dotyczące planów czy założeń funkcjonowania izby. Adwokaci nie mogą mieć poczucia, że coś się dzieje za ich plecami. To tworzy złą atmosferę. Poza tym, powinni mieć możliwość rozliczania samorządu nie jedynie w cyklu całej kadencji, ale w cyklu rocznym. Nie chodzi o to, by dążyć do odwoływania poszczególnych członków rady w połowie kadencji, ale o to, by samorząd efektywnie, etapami był rozliczany z działań. Mamy więc wówczas cele długofalowe, kadencyjne, lecz mamy też założenia jednoroczne i z nich samorząd rozlicza się rok do roku przed zgromadzeniem. To usprawniłoby pracę władz korporacji jak i przywróciło zaufanie członków palestry do ich reprezentacji. Samorząd powinien więc wskazywać cele do realizacji - te kadencyjne i roczne. I trzeba się z nich rozliczać krok po kroku. Nie można traktować zgromadzenia jako formalnego ciała do przyklepania pewnych decyzji, które już wcześniej zapadły. Elementem okazywania szacunku adwokatom jest także to, że mają prawo decydować o finansach izby na początku roku kalendarzowego, a nie tak jak bywało ostatnio, w czerwcu, wrześniu czy październiku, kiedy to budżet jest już w dużej części wykonany. W takim przypadku zgromadzenie jest postawione pod ścianą, a decydowanie o finansach izby staje się raczej iluzoryczne niż realne.

DGP: Krytykować każdy potrafi. Co Pan proponuje?

ŁCH: Zmiany, proste i efektywne. Zgromadzenie powinno móc wypowiadać się w zakresie budżetowym co roku w pierwszą sobotę marca. To ma zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania izby i postrzegania samorządu przez adwokatów. A do marca jest wystarczająco dużo czasu, aby przygotować potrzebne obliczenia, bilans, zweryfikować księgi. Termin ten ma również uzasadnienie w treści uchwały zgromadzenia Izby warszawskiej z października 2014 r. Już wtedy pojawiały się słuszne poglądy, że zgromadzenie powinno zbierać się jak najwcześniej. To byłby przejaw prawdziwego zwrócenia izby adwokatom.

DGP: No i co Pan z tym zrobi?

ŁCH: Złożyłem już wniosek, aby na najbliższym posiedzeniu rady tj. 18 listopada br. podjąć uchwałę i wyznaczyć termin najbliższego zgromadzenia adwokatów izby warszawskiej na 5 marca 2016 r.

DGP: A to by oznaczało, że w pierwszy weekend marca 2016 r. odbędą się wybory do władz samorządu?

ŁCH: Tak.

DGP: Nie za mało czasu na kampanię wyborczą?

ŁCH: O tym, że w 2016 r. odbędą się wybory jest powszechnie wiadomo, ponieważ w przyszłym roku kończy się kadencja. Wybory mogą zostać przeprowadzone pomiędzy styczniem a czerwcem 2016 r., więc marzec jest dobrym momentem. Jednak nie chciałbym sprowadzać tego zgromadzenia do kwestii wyborów. O wiele ważniejsze jest bieżące funkcjonowanie izby, czyli ustabilizowanie sytuacji z ustalaniem budżetu, ponieważ to jest fundamentem dalszego sprawnego działania samorządu.

(…)

Cały wywiad czytaj w eDGP.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.