Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Adwokatura nie powinna bać się żadnego ministra

25.11.2015, 05:30; Aktualizacja: 25.11.2015, 05:33

Paweł Rybiński, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie: Mam ten komfort, że nie będę ubiegał się ponownie o fotel dziekana, więc trudno uznać, że rozmowa z panią jest obliczona na efekt wyborczy.

Reklama

Ewa Szadkowska: Relacje adwokatury z kolejnymi ministrami sprawiedliwości nie należą do najłatwiejszych?

Paweł Rybiński, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie: Adwokatura jako samorząd zawodowy zawsze była solą w oku władzy jako środowisko niezależne i, niejako z definicji stojące do władzy „w kontrze”. Paradoks jest jeden – obecne władze, myślę o okresie przynajmniej od 1997 r., w destabilizacji adwokatury, a właściwie całego wymiaru sprawiedliwości poszły dalej niż władze PRL. Minister sprawiedliwości jest reprezentantem władzy „na odcinku” wymiaru sprawiedliwości, więc każdorazowo realizuje jej wszystkie pomysły. Bardzo często są one motywowane wyłącznie politycznie i przez to szkodliwe.

ESZ: A gdzie była i jest adwokatura, która dostrzega te szkodliwe pomysły. Co z tym robi?


Pozostało jeszcze 89% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.