Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Stawki mniejsze niż życie

04.12.2015, 10:35; Aktualizacja: 07.12.2015, 10:30

Okazuje się, że demokratycznym państwie prawnym, należącym do Unii Europejskiej prawo człowieka, prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę może mieć wymiar czysto iluzoryczny - pisze dr Łukasz Supera, adwokat.

Reklama

Koszty nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu są konstytucyjnie chronionym prawem majątkowym w rozumieniu art. 64 Konstytucji. Niestety jedynie w teorii. W praktyce adwokaci oraz radcowie prawni pracują często za darmo. Formalnie pełnomocnikom i obrońcom przyznawane jest wynagrodzenie, a od postanowień określających jego wysokość przysługuje w wyniku orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego zażalenie. Sprawy rozpoznawane są w pełnej powadze w dwóch instancjach. Wydawałoby się zatem, że wszystko jest w porządku. Niestety złudzenie rozwiewa się, kiedy przyjrzeć się przyznawanym za lata pracy symbolicznym kwotom. Dodatkowo, żeby mieć szansę na jakiekolwiek wynagrodzenie adwokat musi wygłosić słynną, kazuistyczną i co tu dużo mówić mało godną formułkę: „Wnoszę o przyznanie kosztów pomocy prawnej, ponieważ nie zostały one opłacone ani w całości, ani w części”. Okazuje się, że demokratycznym państwie prawnym, należącym do Unii Europejskiej prawo człowieka, prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę może mieć wymiar czysto iluzoryczny.


Pozostało jeszcze 64% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.