Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Stawki mniejsze niż życie

04.12.2015, 10:35; Aktualizacja: 07.12.2015, 10:30

Okazuje się, że demokratycznym państwie prawnym, należącym do Unii Europejskiej prawo człowieka, prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę może mieć wymiar czysto iluzoryczny - pisze dr Łukasz Supera, adwokat.

Reklama

Koszty nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu są konstytucyjnie chronionym prawem majątkowym w rozumieniu art. 64 Konstytucji. Niestety jedynie w teorii. W praktyce adwokaci oraz radcowie prawni pracują często za darmo. Formalnie pełnomocnikom i obrońcom przyznawane jest wynagrodzenie, a od postanowień określających jego wysokość przysługuje w wyniku orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego zażalenie. Sprawy rozpoznawane są w pełnej powadze w dwóch instancjach. Wydawałoby się zatem, że wszystko jest w porządku. Niestety złudzenie rozwiewa się, kiedy przyjrzeć się przyznawanym za lata pracy symbolicznym kwotom. Dodatkowo, żeby mieć szansę na jakiekolwiek wynagrodzenie adwokat musi wygłosić słynną, kazuistyczną i co tu dużo mówić mało godną formułkę: „Wnoszę o przyznanie kosztów pomocy prawnej, ponieważ nie zostały one opłacone ani w całości, ani w części”. Okazuje się, że demokratycznym państwie prawnym, należącym do Unii Europejskiej prawo człowieka, prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę może mieć wymiar czysto iluzoryczny.


Pozostało jeszcze 64% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.