Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prezes sądu dyscyplinarnego powinien być apolityczny

09.12.2015, 07:25; Aktualizacja: 09.12.2015, 08:04

Prezes adwokackiego sądu dyscyplinarnego powinien zrezygnować z pełnionej funkcji, jeżeli chce brać udział w rozgrywkach politycznych. Nie da się pogodzić urzędu apolitycznego sędziego i prowadzenia kampanii wyborczej o stanowisko dziekana - pisze adw. Andrzej Nogal.

Reklama

Do wyborów w warszawskiej izbie adwokackiej jeszcze pół roku, a już zgłosił się pierwszy kandydat na dziekana – prezes sądu dyscyplinarnego warszawskiej izby adwokackiej, adw. Grzegorz Majewski. Ogłaszając swoją kandydaturę, jednocześnie nie złożył urzędu prezesa. Oznacza to, że przez najbliższe miesiące będzie pełnił, z definicji apolityczną funkcję głowy stołecznego sądownictwa dyscyplinarnego, a jednocześnie jak najbardziej angażował się politycznie. Nie da się tego uniknąć. Już w pierwszym wywiadzie prasowym na łamach Prawnika.pl kandydat skrytykował rzecznika dyscyplinarnego warszawskiej ORA, a pośrednio oberwało się też całej Okręgowej Radzie Adwokackiej za bierność i niewykonywanie uchwały programowej z jesieni 2014r.

Czy tego rodzaju aktywność prezesa sądu dyscyplinarnego jest wskazana? Przepisy samorządowe wprost tej sprawy nie regulują, ale warto odwołać się do regulacji dotyczącej sędziów sądów powszechnych. W ustawie prawo o ustroju sądów powszechnych w art. 82 par. 2 czytamy, że „Sędzia powinien w służbie i poza służbą strzec powagi stanowiska sędziego i unikać wszystkiego, co mogłoby przynieść ujmę godności sędziego lub osłabiać zaufanie do jego bezstronności.” Nie widzę powodu, aby adwokacki sąd dyscyplinarny takich standardów nie przestrzegał. Chyba powinniśmy nawet od własnych sędziów wymagać więcej, niż ustawa wymaga od sędziów sądów powszechnych?


Pozostało jeszcze 64% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.