Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prezes sądu dyscyplinarnego powinien być apolityczny

09.12.2015, 07:25; Aktualizacja: 09.12.2015, 08:04

Prezes adwokackiego sądu dyscyplinarnego powinien zrezygnować z pełnionej funkcji, jeżeli chce brać udział w rozgrywkach politycznych. Nie da się pogodzić urzędu apolitycznego sędziego i prowadzenia kampanii wyborczej o stanowisko dziekana - pisze adw. Andrzej Nogal.

Reklama

Do wyborów w warszawskiej izbie adwokackiej jeszcze pół roku, a już zgłosił się pierwszy kandydat na dziekana – prezes sądu dyscyplinarnego warszawskiej izby adwokackiej, adw. Grzegorz Majewski. Ogłaszając swoją kandydaturę, jednocześnie nie złożył urzędu prezesa. Oznacza to, że przez najbliższe miesiące będzie pełnił, z definicji apolityczną funkcję głowy stołecznego sądownictwa dyscyplinarnego, a jednocześnie jak najbardziej angażował się politycznie. Nie da się tego uniknąć. Już w pierwszym wywiadzie prasowym na łamach Prawnika.pl kandydat skrytykował rzecznika dyscyplinarnego warszawskiej ORA, a pośrednio oberwało się też całej Okręgowej Radzie Adwokackiej za bierność i niewykonywanie uchwały programowej z jesieni 2014r.

Czy tego rodzaju aktywność prezesa sądu dyscyplinarnego jest wskazana? Przepisy samorządowe wprost tej sprawy nie regulują, ale warto odwołać się do regulacji dotyczącej sędziów sądów powszechnych. W ustawie prawo o ustroju sądów powszechnych w art. 82 par. 2 czytamy, że „Sędzia powinien w służbie i poza służbą strzec powagi stanowiska sędziego i unikać wszystkiego, co mogłoby przynieść ujmę godności sędziego lub osłabiać zaufanie do jego bezstronności.” Nie widzę powodu, aby adwokacki sąd dyscyplinarny takich standardów nie przestrzegał. Chyba powinniśmy nawet od własnych sędziów wymagać więcej, niż ustawa wymaga od sędziów sądów powszechnych?


Pozostało jeszcze 64% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.