Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Niestandardowe zachowanie na manifestacji to za mało na dyscyplinarkę

23.12.2015, 05:30; Aktualizacja: 23.12.2015, 05:33

Adw. Andrzej Michałowski, członek Naczelnej Rady Adwokackiej: Adwokat, uczestnik zbiorowych wydarzeń o gwałtownym przebiegu nie może popełniać przestępstw, zachować się nieobyczajnie (czynem lub słowem), w niektórych wypadkach powinien szczególnie dbać o formę swojej obecności.

Reklama

Ewa Maria Radlińska: 12 grudnia br. Komitet Obrony Demokracji zorganizował w Warszawie i innych miastach marsz. Jego uczestnicy protestowali przeciwko działaniom nowej władzy i prezydenta skierowanym w Trybunał Konstytucyjny. W mediach pojawiło się nagranie na którym Roman Giertych (obecnie praktykujący adwokat) skacze i wykrzykuje „Precz z Kaczorem!" i „Kto nie skacze, ten jest z PiS-u!”. Kilka dni później media obiegła informacja, że mec. Giertych może mieć z tego powodu kłopoty. Bo to nie licuje z godnością adwokata. No więc licuje, czy nie licuje?

Andrzej Michałowski: Każdy będzie miał własną ocenę tego czy dorosły mężczyzna powinien publicznie podskakiwać i skandować. Czy to jest zabawne, trochę śmieszne czy może obraźliwe? I dla kogo? Taka ocena najbardziej będzie zależała od wieku i wychowania, poglądów politycznych, a nawet osobistych sympatii oceniających. Więc o gustach trudno dyskutować. Mnie osobiście takie zachowanie nie razi, ponieważ ekspresja tego rodzaju naturalnie wpisywała się w kontekst sytuacji. Nie była ekscesem w stosunku do zachowań innych uczestników manifestacji. Natomiast żeby naruszyć godność zawodu, a więc żeby zachowanie adw. Giertycha zmniejszyło poczucie, że adwokat to ktoś obdarzony przymiotami, które nakazują darzyć go szacunkiem - nie wystarczy ustalenie, że adwokat zachował się niestandardowo. Zachowanie adw. Giertycha musiałoby prowadzić do poniżenia w opinii publicznej lub poderwać zaufanie do zawodu. A adw. Giertych wydawał się przekonany, że działa w obronie ważnego interesu publicznego, że ma ku temu merytoryczne kwalifikacje, że jest gotowy wziąć odpowiedzialności za skutki swojego zachowania. Na takie przesłanki wskazują znawcy etyki adwokackiej, jako na źródła poczucia godności zawodu adwokata. Niezależnie do tego jaki mam pogląd na sedno sporu o Trybunał Konstytucyjny - moim zdaniem - nie doszło do naruszenia zasad etyki adwokackiej.

EM: Sytuacja w kraju jest taka, że i inni adwokaci wychodzą ulice w obronie demokracji i sprzeciwu wobec działań władzy. Gdzie jest zatem granica w zakresie uczestnictwa w manifestacjach, której adwokat nie powinien przekroczyć?


Pozostało jeszcze 51% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.