Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Niestandardowe zachowanie na manifestacji to za mało na dyscyplinarkę

23.12.2015, 05:30; Aktualizacja: 23.12.2015, 05:33

Adw. Andrzej Michałowski, członek Naczelnej Rady Adwokackiej: Adwokat, uczestnik zbiorowych wydarzeń o gwałtownym przebiegu nie może popełniać przestępstw, zachować się nieobyczajnie (czynem lub słowem), w niektórych wypadkach powinien szczególnie dbać o formę swojej obecności.

Reklama

Ewa Maria Radlińska: 12 grudnia br. Komitet Obrony Demokracji zorganizował w Warszawie i innych miastach marsz. Jego uczestnicy protestowali przeciwko działaniom nowej władzy i prezydenta skierowanym w Trybunał Konstytucyjny. W mediach pojawiło się nagranie na którym Roman Giertych (obecnie praktykujący adwokat) skacze i wykrzykuje „Precz z Kaczorem!" i „Kto nie skacze, ten jest z PiS-u!”. Kilka dni później media obiegła informacja, że mec. Giertych może mieć z tego powodu kłopoty. Bo to nie licuje z godnością adwokata. No więc licuje, czy nie licuje?

Andrzej Michałowski: Każdy będzie miał własną ocenę tego czy dorosły mężczyzna powinien publicznie podskakiwać i skandować. Czy to jest zabawne, trochę śmieszne czy może obraźliwe? I dla kogo? Taka ocena najbardziej będzie zależała od wieku i wychowania, poglądów politycznych, a nawet osobistych sympatii oceniających. Więc o gustach trudno dyskutować. Mnie osobiście takie zachowanie nie razi, ponieważ ekspresja tego rodzaju naturalnie wpisywała się w kontekst sytuacji. Nie była ekscesem w stosunku do zachowań innych uczestników manifestacji. Natomiast żeby naruszyć godność zawodu, a więc żeby zachowanie adw. Giertycha zmniejszyło poczucie, że adwokat to ktoś obdarzony przymiotami, które nakazują darzyć go szacunkiem - nie wystarczy ustalenie, że adwokat zachował się niestandardowo. Zachowanie adw. Giertycha musiałoby prowadzić do poniżenia w opinii publicznej lub poderwać zaufanie do zawodu. A adw. Giertych wydawał się przekonany, że działa w obronie ważnego interesu publicznego, że ma ku temu merytoryczne kwalifikacje, że jest gotowy wziąć odpowiedzialności za skutki swojego zachowania. Na takie przesłanki wskazują znawcy etyki adwokackiej, jako na źródła poczucia godności zawodu adwokata. Niezależnie do tego jaki mam pogląd na sedno sporu o Trybunał Konstytucyjny - moim zdaniem - nie doszło do naruszenia zasad etyki adwokackiej.

EM: Sytuacja w kraju jest taka, że i inni adwokaci wychodzą ulice w obronie demokracji i sprzeciwu wobec działań władzy. Gdzie jest zatem granica w zakresie uczestnictwa w manifestacjach, której adwokat nie powinien przekroczyć?


Pozostało jeszcze 51% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.