Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Adwokatura o nocnym majstrowaniu przy Trybunale Konstytucyjnym

05.02.2016, 06:32; Aktualizacja: 05.02.2016, 06:33

I innych błędach ustawodawcy przy ustawie naprawczej. Opinia Naczelnej Rady Adwokackiej w sprawie niekonstytucyjności grudniowych zmian trafiła do TK.

Reklama

„Zarówno tempo procedowania nad projektem ustawy, jak i pory, w których toczyły się prace legislacyjne nad projektem budzą bardzo poważne wątpliwości pod względem poszanowania podstawowych standardów demokratycznych, właściwych nowoczesnym, europejskim państwom” - napisała Naczelna Rada Adwokacka w złożonej w Trybunale Konstytucyjnym opinii na temat niekonstytucyjności ustawy nowelizującej z 22 grudnia 2015 r. Ustawa ta jest - jak wymienia NRA - w całości niezgodna co najmniej z zasadą demokratycznego państwa prawnego, zasadą legalizmu, zasadą trójpodziału władzy oraz zasadą rozpatrywania projektów ustaw w trzech czytaniach.Narusza też prawo do sądu, „ponieważ paraliżując pracę TK uniemożliwia lub co najmniej w niemożliwym do zaakceptowania stopniu utrudnia obywatelom skorzystanie z ochrony prawnej przed sądem konstytucyjnym.” - czytamy dalej w opinii NRA.


Pozostało jeszcze 68% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.